Vzducholoď Gulliver startuje jarní sezónu diskuzí s vlámským autorem, který „bojuje literaturou“

15. 3. 2017
Tisková zpráva ze dne 3. 3. ke stažení zde.

Básník a spisovatel Dimitri Verhulst, který je považován za jednoho z nejlepších autorů své generace, bude hostem první jarní vzduchoplavby ve středu 15. března. V diskuzi s Janem M. Hellerem představí svůj nový román Opozdilec, který je humorně nekompromisním pohledem na téma stáří, i svou zatím poslední „online“ knihu reagující na aktuální hrozby terorismu.


Dimitri Verhulst ve svém novém románu Opozdilec svou mistrnou hrou s jazykem a černým humorem navozuje mrazení v zádech z úvah nad tím, jaké stáří nás všechny jednou čeká.

Strach z toho, že na konci života člověk skončí sám, opuštěný někde v domově důchodců s tělem i mozkem vypovídajícími službu, vydaný na milost a nemilost přepracovanému a špatně placenému personálu… Právě takového konce se obával knihovník, latiník, znalec Erasma Rotterdamského, milovník ptáků a minimalistické klasické hudby Désiré Cordier, hlavní protagonista příběhu.

Ovšem jeho občanský život sedmdesátníka na maloměstě, tyranizovaného manželkou a nepochopeného dětmi, je tak skličující, že se jako bájný rytíř rozhodne vyjet svému strachu vstříc: s precizností sobě vlastní nastuduje projevy rozvíjející se Alzheimerovy choroby a dokáže je předstírat tak dokonale, že skončí v zařízení pro dementní pacienty, pryč od všeho, co mu tak pilo krev. Ale za jakou cenu?

Autor románu Opozdilec Dimitri Verhulst (1972) vyrůstal v pěstounských rodinách a dětských domovech. Pohnuté osudy nechtěného dítěte se odrážejí v jeho literárním debutu – sbírce povídek De kamer hiernaast i v následujících románech Niets, niemand en redelijk stil a De verveling van de keeper. V roce 2001 publikoval sbírku poezie Liefde, tenzij anders vermeld. Do povědomí veřejnosti se dostal knihou Problemski Hotel. Podle románu Smolaři, kterého se v Nizozemí prodalo 200 tisíc výtisků, byl natočen stejnojmenný film. Českým čtenářům se poprvé představil dílem Úprdelný dny na úprdelný planetě (2011).

V říjnu 2016 Dimitri Verhulst vzbudil mezinárodní ohlas netradičním způsobem vydání své dosud poslední knihy Spoo Pee Doo reagující na aktuální hrozby terorismu. Kniha, kterou umístil zdarma ke stažení na internet, zaznamenala během prvních čtyř dnů 65 tisíc stažení. „Terorismus není slepý. Usiluje o zničení základních svobod západního světa. A pokud nemáme odpovědi ani řešení, jediné, co nám zbývá, je odpovídat na tyto hrůzné činy vlastními činy krásy, činy literatury,“ říká autor.
Nejen o tom jak čelit nejrůznějším hrozbám literaturou, bude s Dimitrim Verhulstem hovořit Jan M. Heller, autor doslovu k českému vydání románu Opozdilec, který v březnu 2017 vydává nakladatelství Odeon. Ukázky z knihy bude číst její překladatelka Veronika ter Harmsel Havlíková.

TÉMA STÁŘÍ V DOXu

Diskuze o románu Opozdilec je prvním z několika programů věnovaných tématu stáří, které v DOXu během jarní sezóny proběhnou. 20. března uvede DOX premiéru nové inscenace NAVŽDY SPOLU!, kterou pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského připravily spolu se seniory-neherci performerky divadelního souboru Farma v jeskyni.  V únoru byl zahájen nový mezigenerační program a na konci března ve Vzducholodi Gulliver proběhne diskuze s výtvarníky narozenými před rokem 1945 s knihou portrétů a rozhovorů Stará garda (Argo, 2016).

ON AIR: Dimitri Verhulst – Opozdilec
15. 3. 2017 od 19:00

Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7
Vstup: 60 / 40 Kč, zdarma pro členy Klubu přátel DOX
Rezervace na: rezervace@dox.cz

Akce na webu: http://www.dox.cz/cs/vzducholod-gulliver/dimitri-verhulst

Program bude simultánně tlumočen z angličtiny do češtiny.

Program je realizován ve spolupráci s Flanders – State of the Art, Flemish Literature Fund a nakladatelstvím Odeon.
DOX Prague, a.s