DOXíkův dětský den

27. 7. 2019 od 14:00 do 18:00

Otevřené výtvarné dílny k výstavě JIŘIČNÁ, vzducholodi Gulliver a s divadelním představením PAPÍRRRR od Spielraum Kollektiv v rámci Léta s DOXíkem

 

Několik výtvarných dílen rozmístěných po celém DOXu bude opět propojovat soutěž/nesoutěž, ve které bude mít každý šanci zvítězit. Jak vyhrát nad materiály, světlem a prostorem si naopak na různý způsob vyzkoušíte v rozmanitých dílnách k výstavám a prostorům Centra DOX. Odpočinout od čisté tvorby si budete moci od 16 hodin u skvělého představení Spielraum Kollektiv s názvem PAPÍRRRR. Asi hodinová interaktivní inscenace připravená pro dětského diváka ve věku od 5 do 10 let vznikla zkoumáním papíru a zvuku a účinkují v ní dva performeři a tři hudebníci (Tygroo). Dohromady pět – pět zastávek s inspirací světovým designem, udržitelnou architekturou a současným uměním!


KRABICE NA MÍRU


Darina Alster (DOX)


Je skvělé bydlet a mít kde bydlet. Mít kde hlavu složit. A architekt je ten, kdo má v hlavě, jak bude takové místo vypadat. Ale taky se musí pozorně dívat, jak se tváří ta hlava, pro kterou ono místo vytváří. Zkusme si zahrát na architekta a po vzoru oceňované paní architektky Evy Jiřičné vymyslet takové místo ke složení hlavy. Na začátku je jen ta hlava a odvaha uložit ji. Na samém začátku vypadá každé bydlení z dálky jako krabice, ale přání a touhy budoucích obyvatel jsou pro architekty motorem. Inspirace přichází ze všech stran a vy zkusíte vymyslet a vytvořit něco víc než krabici na míru.

OMEZENÁ VIDITELNOST


Kateřina Sušková (DOX)


Máme krásný letní den – a přece se zdá, jako by nebylo ideálně vidět. Může za to současné umění a architektura! Tak jako nám umožňuje něco vidět (a něco nevidět) nakloněný a latěmi strukturovaný prostor Vzducholodi Gulliver, tak nám obrazy dvojice Sadofsky a Trantina ukazují ve výstavě Omezená viditelnost obyčejných věcí na první pohled jen spleť barev a divokých tahů. A v nich je těžké se vyznat. O tom všem kolem nás ale taky víme jen něco – co kdybychom si naopak tuto omezenost ve vidění připustili v malbě? Zkusme se inspirovat společnou malbou Trantiny a Sadofského a užijme si rodinnou malbu jako souhru barev a příběhu, který se může stát jen na obraze! Co takhle odlétající Gulliver? Gulliver v bouři? Gulliver v plamenech?!

MEME ME


Monika Svobodová (DOX)


Víte, co je to „meme“? I když se říká, že internetové memy nevysvětlíš, my to zkusíme… Mem můžeme v kostce označit jako datovou informaci (třeba obrázek s textem, video, píseň), která si na internetu žije svým vlastním životem, nekontrolovatelně se jím šíří a přitom se ještě všelijak mění. Pro „meme“ je typický humor, sarkasmus a ironie. Mem mluví svým vlastním jazykem. Ovládáte ho? A vaše děti? Jak takový mem vlastně vzniká? Jaké může mít podoby a co všechno (kromě záchvatů smíchu) může způsobit? To všechno zkusíme v prostoru #Datamaze – Datového bludiště.

PAPÍRRRR


Spielraum Kollektiv


Pa Pa Pa šust, Pa fííí, Pa bum. Pí pá, škub! Pa pí šoup, Pa pí RRRR! Tadááááá! Papírrrr! Papír nepapám, s papírem nepapíruji! Jeden papír pro všechny, všichni na papír! Střihneme si? Trhni si papírem! Obří role papíru, hromada hudebních nástrojů, dva herci a tři hudebníci. Papír žije vlastním životem. Co teprve, když se k němu přidají další spoluhráči, roztočí ho a učarují nám svou hudbou? Co ty budeš dělat s papírem, který je větší než ty? Necháš se zabalit? Interaktivní divadelní představení pro dětského diváka ve věku od 5 let a rodiče začíná v 16 hodin.

Koncept: Linda Straub, Mathias Straub

Performeři: Radim Klásek, Linda Straub / Michaela Stará

Hudebníci: Matěj Heinzl, Šimon Janák, David Lomič

Režie: Linda Straub

Scénografie: Mathias Straub

Produkce: Denisa Samková

Představení podpořili: Státní fond kultury, Ministerstvo kultury, Magistrát hl. m. Prahy, Iniciativa pro Invalidovnu a Praha 3.Výtvarné dílny povedou lektoři centra DOX.


Pro děti od 5 let do 99 let.


Vstup: dospělý + dítě 90 Kč / další dítě 60 Kč


Zdarma k rodinnému členství.


Rezervace a informace: rodiny@dox.cz, 295 568 104


Rezervace a informace v den konání dílny: 295 568 123

DOX Prague, a.s