Publikace

Kartografie naděje: Příběhy sociální změny

Rozsáhlá výstava Kartografie naděje: Příběhy sociální změny představila tři desítky umělců z celého světa, kteří prostřednictvím svých děl mapovali sociální změny ve společnosti a spojovali své vyprávění do většího společného příběhu. Výstava byla členěna do několika oblastí, jejichž sled a celkový úhrn však dodával příběhům širší perspektivu, jakousi kartografii naděje, jež měla být inspirací k spoluvytváření příběhu nového. Cílem projektu, bylo podnítit vytváření platforem pro pozitivní změnu založenou na spolupráci umělců, sociálních vědců, aktivistů a občanů na lokální i mezinárodní úrovni. Mezi umělci byli zastoupeni například Daniel García Andújar, Eva Bakkeslett, Michael Bielicky a Kamila Richter, Matthew Connors, Krištof Kintera, Suzanne Lacy, Christian Nold, Sascha Pohflepp a Karsten Schmidt, Oliver Ressler, Krzysztof Wodiczko či skupina Ztohoven.


Editor: Jaroslav Anděl

Texty: Jaroslav Anděl, Daniel García Andújar, Kader Attia, Eva Bakkeslett, Michael Bielický Kamila Richter, Matthew Connors, Toril Johannessen a mnoho dalších.

Grafická úprava: Jaroslav Anděl

Tisk: Kavka Print


DOX Prague a.s., 2012

275 s., česky – anglicky

Cena: 550 Kč

...Další informace...

Membra Disjecta pro Johna Cage. Chceme říct něco o Johnovi.

Výstava byla pojata jako pocta Johnu Cageovi u příležitosti 100. výročí jeho narození a 20. výročí jeho úmrtí. Název výstavy Membra Disjecta pro Johna Cage odkazuje k jeho známé metodě využívání nejrůznějších inspiračních zdrojů i k historické, estetické a mediální různorodosti vystavených děl. Podtitul výstavy Chceme říct něco o Johnovi  je narážkou na Cageovu poctu Marcelu Duchampovi. Výstava představila práce umělců z celého světa, jako například: Milana Adamciaka, Tylera Adamse, Stephena Addisse, Roberta Ashleye, Sama Ashleye, Conny Bloma, Williama Brovelli / Margaret Leng Tan, Milana Grygara a dalších.


Editoři: Jozef Cseres, Georg Weckwerth

Texty: Jozef Cseres, Robert Ashley, Petr Kotík

Grafická úprava: Jiří Šigut – CONCEPT

Tisk: Printo, spol. s.r.o.


DOX Prague a.s., 2012

226 s., česky – anglicky

Cena: 550 Kč

...Další informace...

The Silent Village

Výstava The Silent Village a doprovodná publikace zachycují specifické vztahy místa a času, které byly hlavním tématem filmu umělce, básníka a režiséra Humphreyho Jenningse The Silent Village (Ztichlá vesnice) z roku 1943. Umělci Paolo Ventura, Peter Finnemore a spisovatelka Rachel Trezise reagovali ve výstavě na tento film, který je rekonstrukcí lidické tragédie i popisem života ve Walesu na začátku 40. let 20. století. Autoři zdůraznili sílu příběhu a generační paměti prostřednictvím různých způsobů vyprávění a vytvořili tak fiktivní a komplexní emocionální pouto s historickými událostmi.


Texty: Jaroslav Anděl, David Berry, Russell Roberts, Rachel Trizise

Grafická úprava: Kristýna Greplová, Stefhan Caddick

Tisk: T. A. Print


DOX Prague, a. s., 2012

39 s., česky

Cena: 120 Kč
...Další informace...
Publikace roku 2011

Bob Dylan, Bob Dylan, Boba Dylana: Nina Beier, Jiří Kovanda, Marie Lund

Výstavní projekt trojice umělců Niny Beier, Jiřího Kovandy a Marie Lund s názvem Bob Dylan, Bob Dylan, Boba Dylana vytvořený pro DOX byl jejich prvním společným konceptem. Ve svém názorovém východisku v sobě slučoval přístupy konceptuální, minimalistické, kontextuální a nový zájem o sochu a objekt. Projekt byl koncipován jako vzájemný rozhovor mezi umělci a kurátorkou a tím se řídil i výběr jednotlivých prací umístěných ve třech patrech v méně zjevných tematických souvislostech.


Editor: Edith Jeřábková

Texty: Edith Jeřábková

Grafická úprava: Jan Šerých

Tisk: T. A. Print


DOX Prague, a. s., 2011

63 s., česky – anglicky

Cena: 150 Kč

...Další informace...

Gilbert & George: Cesty 1972 – 1992

Výstava Cesty představila českému publiku uznávanou dvojici Gilbert a George jejich šesti uměleckými díly vytvořenými v letech 1972 až 1992. Umělci, kteří prosluli počátkem sedmdesátých let specifickým druhem performance nazývaným „živé sochy“, jsou dnes spojováni s kolorovanými fotografiemi sestavovanými v pravidelném rastru do větších formátů. Podtitul výstavy Cesty byl odvozen od největšího díla (253 x 639 cm), které bylo na výstavě prezentované v nejvyšší věži DOXu.


Editor: Otto M. Urban

Texty: Otto M. Urban

Grafická úprava: Atelijéur Půda

Tisk: T. A. Print


DOX Prague, a. s., 2010

34 s., česky – anglicky

Cena: 190 Kč

...Další informace...

Hughie O´Donoghue: Cesta

Dvojkatalog k výstavě s názvem Cesta představil významného irského umělce Hughieho O´Donoghua, který ve svých obrazových cyklech pracuje s tématy času a paměti. Velkoformátová plátna zachycující figury při skoku či pádu reflektovala tragickou souvislost mezi skokanem symbolizujícím záměrný přechod do „světa na druhé straně“ s mediálními obrazy lidí zoufale vyskakujících z věží World Trade Centre. Cesta, jež představovala ústřední cyklus výstavy, se stala pro umělce klíčovým prvkem – metaforou i symbolem pouti, opuštění domova a rodiny, odvahou vydat se do neznáma.


Texty: Aidan Dunne, Hughie O´Donoghue, Tanja Pirsig-Marschall

Fotografie: Anthony Hobbs, Colm Hogan

Grafická úprava: Hilda Reid, Carton Clan

Tisk: T. A. Print


DOX Prague, a. s., 2011

35 s. – katalog fotografie, 32 s. – katalog texty, česky – anglicky

Cena: 250 Kč

...Další informace...

Jirka Kolar: Williamsburg

Výstava Williamsburg Jirky Kolara, českého umělce, který na počátku osmdesátých let emigroval do Ameriky, představila dvacet jeho velkoformátových fotografií z let 2009 – 2011 z cyklu Williamsburg, pojmenovaném po newyorské čtvrti, kde autor žije a kde vyvinul svou osobitou techniku manipulace fotografie – zasahování do pozitivu malbou a škrábáním a jeho další digitální zpracování.


Texty: Jaroslav Anděl

Grafická úprava: Kristýna Greplová

Tisk: TRICO Praha


DOX Prague, a. s., 2011

46 s., česky – anglicky

Cena: 200 Kč

...Další informace...

Juan Garaizabal: Kostel v pohybu

Katalog byl vydaný k výstavě Kostel v pohybu, která v roce 2011 představila ve věži centra DOX velkorysou prostorovou instalaci (model projektu Porozumění Betlémskému kostelu o výšce 4,75 m) španělského konceptuálního umělce Juana Garaizabala. Výstava zaznamenávala kreativní proces umělcovy práce a její ústřední ideou bylo poukázat na zaniklé budovy, jejich monumentální absenci v městském prostoru a energie, které kolem nich vznikají. 


Texty: Juan Garaizabal, Ramiro Villapadierna

Grafická úprava: Hedvika Marešová

Tisk: T. A. Print


DOX Prague, a. s., 2011

29 s., česky – anglicky

Cena: 190 Kč
...Další informace...

Luciferův efekt: Střetnutí se zlem

Výstava Luciferův efekt: Střetnutí se zlem byla inspirována stejnojmennou knihou předního amerického psychologa Philipa Zimbarda, která se zabývá překvapivou snadností, s níž jsme schopni páchat zlo. Jak lehké je člověka přimět k morálnímu selhání potvrzují legendární experimenty sociální psychologie, které se uskutečnily na amerických univerzitách v 60. a 70. letech 20. století a jejichž umělecké rekonstrukce v dílech Roda Dickinsona a Artura Zmijewského vytvořily úvodní část výstavy. Výstava představila díla mezinárodních umělců a uměleckých skupin jako jsou Hans Haacke, Jenny Holzer, Harun Farocki, Antoni Muntadas, bureau d’études, Magdalena Jetelová či Pode Bal.


Editor: Jaroslav Anděl

Texty: Jaroslav Anděl, Richard Cortés, Harun Farocki, Hans Haacke, Jenny Holzer, Hans D. Christ, Magdalena Jetelová, Zdena Kolečková, Stanley Milgram, W.T.J. Mitchell, Pode Bal, Krzysztof Wodiczko, Philip Zimbardo, Artur Zmijewski a další.

Grafická úprava: Jaroslav Anděl, Kristýna Greplová

Tisk: Daniel


DOX Prague, a. s., 2011

235 s., česky – anglicky

Cena: 690 Kč

...Další informace...

Martin Parr: Assorted Cocktail

Katalog byl vydaný u příležitosti výstavy Martin Parr: Assorted Cocktail, významného britského dokumentárního fotografa Martina Parra, člena prestižní agentury Magnum Photos, jednoho z nejvíce respektovaných současných tvůrců, který ovlivnil celou generaci fotografů. Pražskou výstavu doplňovala také ukázka z jeho obsáhlé sbírky objektů a kuriozit reflektujících politické a sociální události – konvičkou ve tvaru hlavy Margaret Thatcherové, přes hodinky se Saddámem Husajnem až po toaletní papír s Bin Ládinem.


Editor: Irena Šorfová

Texty: Thomas Weski, Irena Šorfová

Grafická úprava: Jan Zachariáš – Atelijéur Půda

Tisk: T. A. Print


DOX Prague, a. s., 2011

73 stran, česky – anglicky

Cena: 250 Kč

...Další informace...
DOX Prague, a.s