Publikace

Myslet bez konce: Rudolf Steiner inspirací

Obsáhlý dvojkatalog vyšel k výstavě Rudolf Steiner a současné umění / Myslet bez konce, která se snažila zpřístupnit svět univerzalistických idejí tohoto významného myslitele 20. století prostřednictvím jeho kreseb a tvorby současných umělců, jako například Josepha Beuyse, Maria Merze, Karla Malicha, Giuseppe Penona, Anishe Kapoora, Olafura Eliassona a celé řady dalších. Výstava byla uvedena také v roce 2010 v Kunstmuseu Wolfsburg a v roce 2011 v Kunstmuseu Stuttgart.


Editor: Jaroslav Anděl

Texty: Jaroslav Anděl, Michael Kurtz, Josef Váchal, Markus Brüderlin, Ulrike Groos, Rainer Rappmann

Grafická úprava: Carton Clan

Tisk: T. A. Print


DOX Prague, a. s., 2011

284 s., česky – anglicky

Cena: 590 Kč

...Další informace...

Věznice: místo pro umění

Odsouzení v sedmi českých věznicích a přední současní umělci vytvořili společně během šesti měsíců desítky originálních uměleckých děl. Projekt Věznice: místo pro umění se soustředil na propojení dvou vzdálených světů, které byly „uměle“ rozděleny. Na výstavě bylo zastoupeno více než třicet autorských dvojic (umělec a odsouzený) vedených předními českými umělci, jako jsou Michal Pěchouček, Pavel Sterec, Tomáš Svoboda, David Böhm, Jaromír 99, Pasta Oner,  Markéta Hlinovská, Tereza Sochorová nebo Patricie Fexová.


Editoři: Ondřej Horák, Ondřej Chrobák, Martina Reková

Texty: Ondřej Horák, Marek Pokorný, Tomáš Rejda, Martina Reková, Leoš Válka a autoři jednotlivých projektů.

Grafická úprava: Tereza Hejmová

Tisk: Label


Centrum současného umění DOX a Moravská galerie v Brně, 2011

94 s., česky – anglicky

Cena: 290 Kč

...Další informace...

DOX – výroční katalog 2011

29 výstavních projektů, 93 doprovodných programů a akcí pro veřejnost, 87 vzdělávacích a rodinných programů, to byl rok 2011 v centru DOX.

Texty: Leoš Válka

DTP: FPS Repro spol. s.r.o.

Tisk: Kavka Print


DOX Prague, a. s., 2012

česky – anglicky

Cena: 250 Kč

...Další informace...
Publikace roku 2010

Budoucnost budoucnosti

Cílem výstavy s názvem Budoucnost budoucnosti bylo ukázat, jak umělci z různých oborů, zemí a generací hledají vyváženější vztah mezi minulostí a budoucností – jinak řečeno, ukázat, jak se v současné době rodí jiná budoucnost, která signalizuje sociální a kulturní změnu. Výstava chtěla představit různé podoby tohoto jiného porozumění, jiné budoucnosti ve stavu jejího zrodu a v kontextu přesvědčení, že jedna entita nemůže existovat bez druhé. Na výstavě byli zastoupeni Jochen Gerz, Barbara Holub, Norman Klein, Marysia Lewandowska & Neil Cummings, Die Planung / A Terv, Terreform ONE.


Editor: Jaroslav Anděl

Texty: Jaroslav Anděl, Rachel Baker, Neil Cummings, Jochen Gerz, Mitchell Joachim, Norman Klein, Marysia Lewandowska, Anne-Marie Schleiner a další.

Grafická úprava: Jaroslav Anděl, Kristýna Greplová

Tisk: Trico


DOX Prague, a. s., 2010

93 s., česky – anglicky

Cena: 250 Kč

...Další informace...

František Matoušek: de Nimes

Výstava Františka Matouška s názvem de Nimes představila tvorbu tohoto výjimečného českého autora, který se podobně jako mnozí jiní umělci jeho generace často dotýká tématu paměti. Činí tak ovšem způsobem, jenž je výrazně osobní a specifický, a to volbou materiálu a malířské techniky. Matoušek totiž maluje na džínovinu, tj. na bavlněnou látku zvanou denim, jejíž původ je zakódován v samotném názvu látky (pocházející z Nîmes, tj. de Nîmes). Volba tohoto materiálu v autorově práci odkazuje k nedávné době takzvaného reálného socialismu, ve které Matoušek vyrůstal a kdy džínovina symbolizovala touhu po svobodnějším životě.


Editor: Jaroslav Anděl

Texty: Jaroslav Anděl, Jan H. Vitvar

Grafická úprava: Jaroslav Anděl, Carton Clan

Tisk: Trico


DOX Centre for Contemporary Art, 2010

61 s., česky – anglicky

Cena: 200 Kč
...Další informace...

Jan Kaplický – Vlastní cestou

Výstava Jan Kaplický – Vlastní cestou byla pro veřejnost otevřena ve dnech, kdy zároveň vstoupil do českých kin film o architektově životě režisérky Olgy Špátové. Záměrem výstavy bylo představit osobnost a dílo Jana Kaplického v co nejširším uměleckém kontextu, od architektonických modelů přes šperky až po módu. Koncept výstavy byl pojat jako cesta časem a na ploše více než 700 m2 byl vytvořen monumentální prostorový labyrint nesoucí stovky metrů grafických instalací dokumentujících většinu projektů Jana Kaplického a jeho studia FUTURE SYSTEMS. Vystaveno bylo rovněž 60 architektonických a vývojových modelů na stolech speciálně navržených pro tuto výstavu.


Texty: Deyan Sudjic, Eva Jiřičná

Centre for Contemporary Art, 2010

38 s., česky – anglicky

Cena: 450 Kč

...Další informace...

Metropolis – legendy českého street artu a graffiti

Po úspěchu v českém pavilonu na výstavě EXPO 2010 v čínské Šanghaji se výstava Metropolis vrátila do Čech a v mírně upravené variaci, šité na míru prostoru centra DOX, tak mohli čeští diváci posoudit úroveň, kvalitu a vývoj šesti umělců, jejichž jména jsou ve veřejném povědomí již dobrých 15 let – Masker, Pasta, Tron, Skarf, Cryptic 257 a Point. Umělci se při vytváření jednotného konceptu výstavy zaměřili na zobrazení města existujícího v jejich představách. Zbořili v očích návštěvníků galerijní prostor o čtyřech stěnách a nahradili jej zhmotněným graffiti v neobvyklém městském prostředí.


Úvodní text: Blanka Čermáková

Grafická úprava: Michal Škapa

Tisk: T. A. Print


Centrum současného umění DOX, 2010

32 s., česky – anglicky

Cena: 190 Kč

...Další informace...

Pavel Büchler: Marná práce

Katalog k výstavě českého emigranta Pavla Büchlera Marná práce představil poprvé v České republice ucelený výběr autorových prací, jehož dlouholeté tvorbě a pedagogické činnosti ve Velké Británii se nedávno dostalo oficiálního uznání udělením Northern Art Prize. Expozici v DOXu dominovalo několik klíčových děl – Zámek, inspirovaný odkazem Franze Kafky, a Seznam vytvořily konceptuální osu výstavy. I ostatní vystavená díla odkazovali k dílům a postavám moderního umění, literatury, politiky a filosofie a celý výběr prací byl svázán s umělcovým zájmem o tzv. „chybné čtení” jako způsobu odhalování náhodné či nezáměrné poetiky v obecně známém kulturním materiálu.


Editor: Jaroslav Anděl

Texty: Jaroslav Anděl, Pavel Büchler, J. J. Charlesworth, Charles Esche, Douglas Gordon, Richard Gott, Christa-Maria Lerm Hayes, Mihnea Mircan, Hester Reeve, Patrick van Rossem

Grafická úprava: Milan Jaroš, Pavel Büchler

Tisk: FPS Repro spol. s.r.o.


DOX Prague, a. s., 2010

126 s., česky – anglicky

Cena: 350 Kč

...Další informace...

32 kamenů: Umění šachu

Publikace je překladem původního islandsko-anglického vydání katalogu k výstavě Skáklist: 32 Pieces; The Art of Chess. Výstava Umění šachu v DOXu představovala patnáct šachových souprav, které exkluzivně na zakázku vytvořili: Maurizio Cattelan, Jake a Dinos Chapmanovi, Oliver Clegg, Tracey Emin, Tom Friedman, Paul Fryer, Damien Hirst, Barbara Kruger, Yayoi Kusama, Paul McCarthy, Alastair Mackie, Matthew Ronay, Tunga, Gavin Turk a Rachel Whiteread. Každá souprava je osobitá pojetím i použitím materiálu a ukazuje, že tato hra ani v našem století nepozbyla nic ze své přitažlivosti, a že dál zůstává skvělým prostředkem uměleckého projevu.


Editor: Mark Sanders

Texty: Jaroslav Anděl, Larry List, Mark Sanders

Grafická úprava: Carton Clan

Tisk: Realtisk


DOX Prague, a. s., 2010

48 s., česky

Cena: 220 Kč

...Další informace...

DOX – výroční katalog 2010

21 výstavních projektů, 73 doprovodných programů a akcí pro veřejnost, 60 vzdělávacích programů, to byl rok 2010 v centru DOX.

Texty: Leoš Válka

DTP: FPS Repro spol. s.r.o.

Tisk: Daniel


DOX Prague, a. s., 2011

česky – anglicky

Cena: 250 Kč

...Další informace...
DOX Prague, a.s