ŠKOLA V DOXU / DOX VE ŠKOLE 2019 – PEDAGOGICKÝ WORKSHOP I.

3. 5. 2019 od 10:00 do 15:00

Workshop pro pedagogy 2. stupně ZŠ a SŠ k výstavě JIŘIČNÁ a projektu #DATAMAZE / Datové bludiště

V rámci projektu Škola v DOXu / DOX ve škole nabízíme školám a pedagogům metodiku využití galerijních animačních programů ve výuce – umíme bezpečně otevírat témata jako bezpečí na internetu, diskriminace, kreativita, svoboda, mediální gramotnost, osobní prožitek ad. Projekt obsahuje 2 workshopy, které jsou spojeny vždy s konkrétní výstavou a vedeny zkušenými lektory. Poskytneme vám inspiraci, podněty a materiály k následné práci ve výuce.


Projekt je určen učitelům předmětů výtvarná výchova, mediální výchova, občanská výchova / základy společenských věd, dějepis, český jazyk, zeměpis, příp. VŠ studentům (blízkých) oborů.

PROGRAM:


9:30 – 10h

Registrace účastníků

 

10 – 12h

Ty jsi obsah


Vzdělávací program k projektu #DATAMAZE / Datové bludiště


Internet změnil svět reklamy. Ta se stala ještě více všude přítomnou, ale nejenom to. Je pro nás stále více náročné rozeznat, co je a co není reklama. Služby, které byly kdysi zpoplatněné (např. tištěné noviny), jsou nyní k dispozici zdarma. Tvůrci obsahu tak hledají různé jiné cesty k tomu, jak vydělat peníze. Na to, co je zdarma, jsme si zvykli celkem rychle. A přesně v tomto momentně začíná náš workshop, který nás má přinutit zamyslet se nad tím, co to znamená, že jsem něco dostal zdarma.


Co takový email, webová stránka, blog, vlog, fotoalbum nebo další; jsou skutečně zdarma? Znamená to, že pokud za něco neplatíme penězi, že za to neplatíme vůbec? Dá se platit i něčím jiným? Mohou být například naše osobní data tímto platidlem? Je reálné, abychom v obchodě místo kartou platili svým profilem ze sociálních sítí - tedy všemi příspěvky, sdíleními a historií prohlížení? Co všechno o nás ví internet a sociální sítě? A co o nich víme my?


Program povede Michal Kučerák (DOX).

  

12 – 12:30

Občerstvení

 

12:30 – 14:30

S kůží na trh


Vzdělávací program k výstavě JIŘIČNÁ a ke Vzducholodi Gulliver


Co to znamená jít „s kůží na trh“? Jakou roli hraje osobitost a schopnost jít vlastní cestou při jakékoli tvorbě? Díla architektů a designerů nám mohou mimo galerie a v každodenním životě přinášet zážitek krásy, čistoty, ale i jedinečnosti, originality, odvahy a hledání… Ale také nic z toho – originální tvůrce jde vždy s kůží na trh.


Proč je důležitá rozmanitost (nejen) v architektuře a jakou roli hrají osobnosti tvůrců? To a sami sebe budeme zkoumat v programu k výstavě u příležitosti životního jubilea Evy Jiřičné. Její tvorbu a pohled světoznámé designérky budeme konfrontovat s naprosto odlišným přístupem Martina Rajniše, autora Vzducholodi Gulliver, a poprvé i s novým prostorem multifunkční budovy DOX+, která vznikla pod vedením oceňovaného architekta Petra Hájka. 


Program povede Jiří Raiterman (DOX).

 

14:30 – 15h

Závěrečná diskuse a hodnocení s malým občerstvením


Společně budeme reflektovat materiál výstav i podněty z workshopů a pokusíme se najít možnosti, jak pracovat s výstavou dále ve školní třídě. V ideálním případě vznikne soubor nápadů a inspirací určený ke sdílení, případně připojíme postupy, které známe ze školního prostředí my.

Zaregistrujte se ZDE.

 

Více informací o projektu:


Jiří Raiterman

jiri@dox.cz

295 568 104

DOX Prague, a.s