Giulio D´Anna: Parkin´Son - taneční představení a diskuze v Divadle Archa

24. 6. 2013 od 20:00

Taneční představení | Giulio D’Anna - Parkin’Son

Diskuze | Parkinson - umělecká reflexe nemoci

 

Před několika lety diagnostikovali panu D´Anna Parkinsonovu chorobu. Jeho syn – tanečník a choreograf – v této situaci nabídl otci, aby s ním nastudoval choreografii. Guilo D'Anna se tak pokusil převést ve svém díle Parkin' Son osobní životní situaci na jeviště. Dílo zachycuje vztah otce a syna, vyprávění dvou těl, která ve své vzájemnosti reprezentují minulost i budoucnost. Životní historie obou interpretů je však bez slitování limitována zákeřnou nemocí. Parkin´Son předkládá bilanční, situační a emocionální koláž uplynulého života obou protagonistů, vypráví o tělesných změnách, vitalitě, energii, proměnách hodnot. Projekt vychází z touhy chápat nepřekonatelné hranice jako nový způsob žití, kde i zdánlivě nedůležité momenty představují zásadní vítězství. Dílo získalo cenu Diorathe Dance Prize na Dutch Dance Days 2012 v Maastrichtu. Choreografie bude uvedena 24. 6. v Divadle Archa v rámci 25. Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2013.

 

Na představení italského choreografa Giulia D'Anny naváže diskuze na téma Parkinson – umělecká reflexe nemoci. Debata se koná v rámci doprovodného programu výstavy Postiženi normalitou, kterou jako hlavní výstavní událost sezony připravilo Centrum současného umění DOX ve spolupráci s Jedličkovým ústavem u příležitosti 100. výročí jeho založení.


Diskuze by měla otevřít témata související s reflexí nemoci prostřednictvím různých uměleckých přístupů a forem (tanec, výtvarné umění a film). Jak lze pomocí uměleckých výrazových prostředků zprostředkovat širší veřejnosti tabu života s Parkinsonovou nemocí? Jaká jsou omezení umělecké práce s handicapovanými osobami a naopak, jaká je motivace a přínos tohoto typu umělecké činnosti? V jaké roli se nachází umělec, který pracuje s nemocným člověkem? Jaké jsou reakce diváků, účastníků projektu a odborné veřejnosti?

 

Diskuze proběhne v anglickém jazyce s českým překladem.

 


Debaty se zúčastní:

 

Giulio D´Anna – tanečník představení Parkin´Son

Nina Vangeli – taneční kritička

Petr Jančárek – filmový režisérModeruje:

Yvona Kreuzmannová – ředitelka TANEC PRAHA 2013

 

Diskuze vzniká ve spolupráci festivalu TANEC PRAHA 2013 a Centra současného umění DOX.

 

Lístky na představení následované diskuzí lze zakoupit na webu Divadla Archa


Účastníci:

Giulio D’Anna (IT) působí v Amsterdamu, kde v roce 2009 absolvoval tanec a choreografii na School for New Dance Development. Přitom se 12 let věnoval klasickému tanci podle metod, které se vyučují na Royal Academy of Dance. Kromě tance má vzdělání alternativního lékařského terapeuta a theta léčitele. Coby choreograf se zajímá o fúzi odlišných divadelních jazyků s využitím „dramatičnosti těla“. Usiluje o přenesení dramatu do jazyka současného divadla. Dramatičnost, touha a humor – to jsou klíčová slova jeho tvorby. V roce 2011 vyhrál na festivalu Equilibrio Dance a jeho díla byla představena v Nizozemsku, Itálii, Španělsku a Německu. O rok později získal cenu Dioraphte Dance Prize na Dutch Dance Days (Nederlandse Dansdagen) 2012 v Maastrichtu. V současnosti je podporován produkčním domem Dansateliers of Rotterdam a podílí se jako umělec na „Act Your Age“ a „Transparent Bounderies“ – evropských kulturních projektech, které se zabývají tématem stárnutí. Jako interpret spolupracuje s NBprojects (NL). Giulio v současné době pracuje na novém projektu s názvem oooooooo.

 

Petr Jančárek  (CZ) je scénáristou, režisérem, kameramanem a fotografem, nezávislým producentem, členem Asociace režisérů a scenáristů a držitelem několika cen a nominací (Cena Ferdinanda Peroutky, 2. místo v celosvětové soutěži dokumentárních filmů FIAT-IFTA, Cena za nejlepší český vědeckopopulární film a Cena diváků Academiafilm Olomouc atd.). Je zakládajícím členem humanitární organizace Člověk v tísni. Dlouhodobě spolupracuje s ČT a Kanceláří Václava Havla. Do diskuze přispěje svojí zkušeností z natáčení dokumentu Pan Parkinson (2012).

 

Nina Vangeli (CZ) je taneční publicistka, absolventka Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Publikační činnosti se však směla věnovat až po změně režimu. V sedmdesátých a osmdesátých letech vedla skupinu nezávislého pohybového divadla. Přispívá do řady periodik, v letech 2000 – 2004 byla šéfredaktorkou revue pro současný tanec Taneční zóna / Dance Zone, dnes je její Senior Editor.