VR III - Dokonalá kopie + Rone


Centrum DOX je jediným festivalovým místem, kde bude představena rozsáhlá VR sekce. Projekce proběhnou ve VR kině a také ve speciálně uzpůsobených kójích v prostoru VR #DATAMAZE, který kriticky reflektuje zpětné působení počítačové a internetové kultury na náš každodenní život. Filmy využívající VR technologie se snaží divákovi nabídnout prožitkové rekonstrukce a zjednodušit mu proces poznávání. S pomocí nových atraktivních metod jej vtahují do historických událostí nebo ho například uvádějí do nejrůznějších těžko předatelných situací – například šamanských vizí či manických stavů. Využívání VR technologií – od dnes již klasických 360° videí po hologramové galerijní experimenty – už přitom nelze vnímat jako pouhé experimentování. Stávají se médiem s jedinečným místem v současném audiovizuálním prostředí.
Časy promítání:

7. 3. od 18:00
8. 3. od  18:00
9. 3. od  18:00
10. 3. od 16:00
11. 3. od 16:00
12. 3. od 16:00
14. 3. od 17:00
15. 3. od 17:00
16. 3. od 17:00
Ve VR kině se hrají každý den tři pásma filmů v konkrétní časy. Diváci jdou na projekci jako do klasického kina. V každém slotu jsou dva krátké VR filmy, celková doba návštěvy VR kina tedy nepřekračuje 30 minut. VR kino má kapacitu 30 míst a rezervace probíhají buď online nebo přímo v Centru DOX. Po vybraných projekcích budou probíhat debaty s tvůrci a odborníky. 
Dokonalá kopie

Na první pohled je to jasná Eiffelova věž. Na ten druhý je ale zřejmé, že tady něco nehraje: věž je příliš nízká, všude jsou jenom čínské nápisy a nikde v dohledu ani jedna pâtisserie, horizont lemují paneláky. Tato falešná Eiffelovka se totiž nachází v centru města Chang-čou, za jehož honosným názvem se skrývá už ne tak vznešená realita. Jde o novodobou potěmkinovskou vesnici, v níž jsou do podivné směsky promíchány pamětihodnosti několika západních metropolí. Vizuálně podmanivý VR dokument pomalými průlety městem ukazuje, jak si místní obyvatelé bez ohledu na „falešné“ okolí uchovávají svůj vlastní životní styl.

Režie: Benoit Felici, Mathias Chelebourg

Délka: 16 min

Rok: 2018
Rone

Australský umělec Rone se přestěhoval do Melbourne v roce 2001 a okamžitě si zamiloval zdejší streetartovou scénu. Přemíru maskulinity a násilí, která v ní tehdy byla všudypřítomná, se rozhodl vyvážit ženským elementem a od té doby tvoří výhradně obří, mnohametrové muraly realisticky ztvárňující ženské tváře. VR dokument nabízí vhled do Roneho tvůrčího procesu a v meditativním tempu diváky zavádí na jeho milovaná opuštěná místa, jež vyzdobil svým nezaměnitelným stylem, ať už se jedná o bývalé kino, starou papírnu, či domy, jejichž interiéry dávno pokryl prach. Vzhledem k tomu, že většina budov zachycených ve filmu již ustoupila demoličním četám, je značná část Roneho díla uchována pouze ve formě tohoto virtuálního snímku.

Režie: Lester Francois

Délka: 9 min

Rok: 2018DOX Prague, a.s