Nepřizpůsobivé zastávky - Praha 1

29. 5. 2013 od 14:30 do 16:30

Happening ve veřejném prostoru Prahy 1, Nové Město.


Centrum současného umění DOX a občanské sdružení Asistence u příležitosti konání výstavy Postiženi normalitou zvou všechny obyvatele městské části Praha 1 Nové Město a aktivní zástupce místních kulturních a vzdělávacích institucí k zapojení se do veřejného happeningu Nepřizpůsobivé zastávky konaného ve středu 29. května od 14.30 hodin v okolí klíčových tramvajových zastávek novoměstského nábřeží.


Smyslem happeningu je, v návaznosti na výstavu Postiženi normalitou zabývající se reflexí tématu života s handicapem, upozornit na bariérové prostředí tramvajové dopravy na Praze 1. To znemožňuje vozíčkářům, ale také starším osobám a rodičům s kočárky, dopravní dostupnost hlavních tramvajových zastávek protínajících lokalitu Nového Města na trase Právnická fakulta - Staroměstská - Karlovy lázně - Újezd.


Happening se v podobě průvodu plného hudby za hesla: „Čekáme, až nebude Praha bariérová“ společně se zástupci centra DOX a sdružení Asistence vydá trasou těchto bariérových zastávek ve snaze upozornit širší veřejnost na problém bariérovosti městské dopravy, který se často objevuje v dalších městských částech (Praha 7, Praha 4). Závěr průvodu se uskuteční v prostorách Petřína v blízkosti zastávky Újezd, kde bude připravena pro účastníky happeningu následná afterparty.


Happening je zároveň výzvou pro lokální veřejnost Prahy 1 k aktivnímu zapojení se do průvodu a jeho programu. Do happeningu se proto připojí také místní kulturní a vzdělávací organizace, aby společně upozornili na téma bariérového města a vytvořili veřejný prostor, který bude skutečně inkluzivním a zahrne různé sociální a věkové skupiny obyvatel.


Připojte se i vy a staňte se součástí vize inkluzivního bezbariérového veřejného prostoru!


Na květnový happening navazuje červnový veřejný průvod konaný ve čtvrtek 20. 6. od 18.00 hodin na trase tramvajových zastávek Prahy 7 Nádraží Holešovice – Ortenovo náměstí – U Průhonu – Dělnická, který zároveň upozorní na nedůslednost rekonstrukce tramvajových nástupišť, jež ponechává místní zastávky i nadále bariérovými.

Připojte se k facebookové události


Poslechnout si můžete také radio spot k akci.

Plakát ke stažení a ke sdílení.