Nepřizpůsobivé zastávky - Praha 7

20. 6. 2013 od 18:00 do 22:00

Happening ve veřejném prostoru Prahy 7, Holešovice.


Centrum současného umění DOX, občanské sdružení Asistence a festival reSITE u příležitosti konání výstavy Postiženi normalitou zvou všechny obyvatele městské části Praha 7 Holešovice a aktivní zástupce veřejnosti k zapojení se do veřejného happeningu Nepřizpůsobivé zastávky konaného ve čtvrtek 20. června od 18.00 hodin v okolí klíčových tramvajových zastávek pražských Holešovic.


Smyslem happeningu je, v návaznosti na výstavu Postiženi normalitou zabývající se reflexí tématu života s handicapem, upozornit na bariérové prostředí tramvajové dopravy na Praze 7. To znemožňuje vozíčkářům, ale také starším osobám a rodičům s kočárky, dopravní dostupnost na hlavních tramvajových zastávkách protínajících lokalitu pražských Holešovic na trase Nádraží Holešovice – Ortenovo náměstí - U Průhonu – Dělnická.


Happening se v podobě průvodu plného hudby za hesla: „Čekáme, až nebude Praha bariérová“ společně se zástupci centra DOX, sdružení Asistence a festivalu reSITE vydá trasou bariérových zastávek ve snaze upozornit širší veřejnost na problém bariérovosti městské dopravy, který se často objevuje v dalších městských částech (Praha 1, Praha 4).


Téma bariérovosti lokálních tramvajových zastávek se nyní stává o to více alarmujícím a aktuálním vzhledem k městskou částí dlouho připravované rekonstrukci vybraných zastávek, která však i nadále zanechá tramvajové zastávky bariérovými: https://www.facebook.com/events/319750601487578/.


Happening je zároveň výzvou pro lokální veřejnost Prahy 7 k aktivnímu zapojení se do průvodu a jeho programu. Do happeningu se proto připojí také místní kulturní, obchodní, vzdělávací a neziskové organizace, aby společně upozornili na téma bariérového města a vytvořili veřejný prostor, který bude skutečně inkluzivním a zahrne různé sociální a věkové skupiny obyvatel.


Připojte se i vy a staňte se součástí vize inkluzivního bezbariérového veřejného prostoru!


Poslechnout si můžete také radio spot k akci.


Plakát ke stažení a ke sdílení.

Předběžný program happeningu:


18h

Zahájení happeningu před budovou stanice metra Nádraží Holešovice


18.15 

Zastavení průvodu u kulturního centra Cross Club s krátkým vystoupením umělců


18.30 

Ortenovo náměstí – setkání průvodu se zástupci festivalu reSITE a zástupci Pečovatelského centra Prahy 7


18. 45 

U Průhonu – setkání průvodu se členy komunitní zahrady Prazelenina


19h

Dělnická – setkání průvodu se členy kulturního prostoru La Fabrika a herci divadelního představení Risk (herecké obsazení představení Risk je složeno z herců zdravých i handicapovaných)


19.30 

Roh ulic Dělnická/Osadní – setkání průvodu se zástupci společnosti Mall.cz


20h

Zakončení průvodu ve venkovních prostorách centra DOX 

 

20 – 22h

Neoficiální program happeningu v prostorách centra DOX:


Otevření výstavy Postiženi normalitou pro účastníky happeningu zdarma


Příležitost neoficiálního setkání s účastníky odborné konference reSITE


Živá DJ produkce ve venkovních prostorách centra DOX


Možnost občerstvení a posezení na kavárně centra DOX


20.30 - 21.30h


Prezentace práce britského umělce Simona Mckeowna zastoupeného na výstavě Postiženi normalitou.


Simon Mckeown se v umělecké tvorbě zabývá fenoménem tělesnosti. Konkrétně se ve své práci soustředí na sledování podob a limitů pohybů handicapovaného těla. Pomocí 3D mapovací techniky umělec nabízí novou perspektivu vidění tělesné odlišnosti, která umožňuje sledovat handicapované tělo bez předsudků vůči typu postižení, věku jedince, jeho genderu či rasy. Simon Mckeown převzal v roce 2011 cenu Umělec roku udělovanou britskou uměleckou organizací DaDaFest.