Noc ve městě

14. 6. - 16. 6. 2019

Noc ve městě představí během jediného večera tři představení oceňovaného mezinárodního divadelního studia Farma v jeskyni: Informátoři, Navždy spolu! a Útočiště.

Noc ve městě nabídne jedinečný zážitek v podobě tří nezapomenutelných představení balancujících na pomezí žánrů pohybového divadla, videa a dokumentu, která se během jedné noci odehrají na různých místech Centra současného umění DOX. Večer doplní výstavy, živá hudba a koktejl party.


Akce probíhá v rámci Pražského Quadriennale 2019.

Noc ve městě bude představena ve dnech:

14. června, 17:00 - 00:00
Informátoři – 17:00
Navždy spolu! 
– 20:00
Útočiště – 23:00

16. června, 17:00 - 00:00
Informátoři – 17:00
Navždy spolu! 
– 20:00
Útočiště – 23:00

Místo: Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Prague 7

Lístky: 990 Kč

FARMA V JESKYNI


Tvorba souboru Farma v jeskyni překračuje hranice žánrů fyzického, tanečního nebo hudebního divadla. Představení vznikají na základě dlouhodobého výzkumu, který je zaměřený na přenos lidské zkušenosti mimo slovo a limity běžného porozumění.


Během své existence se soubor představil ve více než 60 městech na třech kontinentech a získal řadu prestižních mezinárodních ocenění, například: the European Prize for New Theatrical Realities pro režiséra Viliama Dočolomanského, Total Theatre Award, The Grand Prix Golden Laurel Wreath Award, Fringe First Award, Hlavní cena Alfréda Radoka, Česká taneční platforma - nejlepší taneční  inscenace roku a další.


Soubor se etabloval jako „moderní laboratoř “, kde performeři nacházejí „azyl“ a příležitost kontinuálně pracovat na svém rozvoji. Objevují tak nejen nové způsoby práce s výrazem, na které není prostor při jednorázových projektech nebo v mainstreamových divadlech, ale zároveň mají možnost přehodnocovat svůj postoj k sobě i ostatním.


V posledních letech se tvorba Farmy v jeskyni zaměřila na zkoumání tzv. “nepohodlných témat” současnosti. Performeři realizovali výzkum v řadě metropolí – Bruselu, Tokiu, Praze a Londýně, kde se setkali a pracovali se specifickými skupinami a komunitami.


Na základě této přímé zkušenosti vytvořili emocionálně silná představení a zaměřili se i na šíření povědomí o zkoumaných tématech prostřednictvím dalších forem veřejných aktivit.


Tento specifický přístup k výzkumné práci je pro Farmu v jeskyni  nejen nástrojem dramaturgie, ale vznikají díky němu také nečekaná, vzájemně obohacující setkání mezi často velmi odlišnými skupinami a komunitami, které k sobě jen obtížně hledají cestu.. 

Informátoři


Do skupiny aktivistů usilujících o odhalení skrytých kriminálních praktik velké nadnárodní korporace byl nasazen špión. Následovalo několik dosud nevyřešených vražd bouřících se členů odborů v zemích třetího světa. Kdo je kdo v této hře, která už dávno není hrou? Jak se zachovat v situaci, kdy každý špehuje každého a nikdo už nikomu nevěří?


Představení Informátoři je hypnotickou sondou do zákulisí korporátního světa. Vychází ze skutečných událostí, které v roce 2013 dospěly ke skandálnímu rozhodnutí švýcarských soudů. 

Navždy spolu! 


Fragmenty absurdního vztahu mezi matkou a dcerou se objevují v kaleidoskopu situací z jiných životů, žitých bez rozpoznání svého smyslu a směřování, mezi zábavou a bezmocí, narcismem a strachem ze smrti. Přítomnost střídá minulost, odmítání touha po blízkosti. Čas plyne, výtah jede nahoru a party musí někdy skončit. Zestárli jsme. Překvapuje nás to?


Inscenaci společně se seniory – neherci – vytvořily performerky Hana Varadzinová a Eliška Vavříková a samy v ní účinkují. Zapojení pražských seniorů bez jakékoli předchozí zkušenosti s profesionální tvorbou souboru fyzického divadla vedlo k vytvoření komunity, v níž  se vytratila mezigenerační propast ignorace a pohrdání, které staří lidé na sklonku svého života často pociťují. Alespoň v hranicích projektu se tak vytvořil model soužití bez diskriminace stáří, která je v dnešní společnosti až příliš běžná. 

Útočiště


Vydávají se na cestu. Ze strachu. Bez záruk. Cesty tří lidí se protnou na útěku. Poutáni k sobě navzájem překonávají území úzkosti, odvahy, selhávání a soucitu. Hledají útočiště ve světě, který o ně nestojí. Když není kam se vrátit, zbývá jen procitnout.


Představení Útočiště bylo inspirováno rozhovory s komunitou mladých lidí, žijících v Londýně, kteří na útěku prožili hraniční životní situace. Scénická kompozice balancuje na pomezí fyzického divadla a koncertu v podání sedmi výjimečných hudebních a tanečních performerů
Partneři projektu:


Činnost Farmy v jeskyni je podporována grantem. hl. m. Prahy pro rok 2019 ve výši 2 500 000 Kč. 


Jednotlivá představení jsou podporována: 

 

 

 


DOX Prague, a.s