Ozvěny Jihlavy v DOXu 2 - Po.Hlavě

31. 10. - 3. 11. 2013

Filmové, výtvarné a diskuzní ozvěny 17. ročníku MFDF Ji.hlava


Již podruhé se společně setkává program a prostory Centra současného umění DOX s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Ji.hlava. Pouhé tři dny po oficiálním ukončení 17. ročníku Ji.hlavy se největší dokumentární přehlídka stěhuje za pražským publikem. Společně s centrem DOX mu letošní rok nabízí nejen filmové projekce, ale také široký doprovodný program.


První pilotní rok spolupráce centra DOX a MFDF Ji.hlava, zaměřený na téma revolty a občanského aktivismu, uvedl během dvou filmových večerů 4 dokumenty a 2 debaty. Ozvěny roku 2013 však již během roku narostly v největší pofestivalovou událost, která během tří dnů celodenního programu představí 20 dokumentů, otevře workshopové dílny, nabídne komentované prohlídky aktuálních výstav, zajímavé setkání s hosty i výtvarné dílny pro děti.

Klíčovým motivem druhého vydání festivalových ozvěn je téma „domov“. Kde se cítíme být doma? Jaké vlastnosti musí domov mít? Jak vypadá naše osobní doma a v čem se liší od veřejného domova, jakým je město nebo stát? Otázky, které si klade výstava Kde domov můj?, provázejí také festivalový program. Vedle projekce oceněných dokumentárních filmů se otevře divákům pohled do filmových světů zkoumajících různé podoby „domovů“ i vztahy panující uvnitř nich. Propojení dokumentárního a výstavního programu tak nabízí jedinečnou možnost rozehrání komunikace mezi díly umělců, jakými jsou Jiří David, Tomáš Císařovský či Tomáš Džadoň a předními dokumentárními tvůrci z českého i zahraničního prostředí.


Téma „domova“ symbolicky otevře čtvrteční zahajovací projekce věnovaná pražské premiéře dokumentárního filmu Jana Gogoly mladšího: Kateřina Šedá: Jak se dělá mýtus?. Režisér Gogola v něm sleduje tvorbu a život české umělkyně, celosvětově proslulé kolektivními projekty, v nichž se zabývá vztahy a komunikací v rodině, v komunitě či na vesnici. Následující dny festivalových ozvěn proběhnou formou pravidelných projekcí každou sudou hodinu od dopoledních do pozdně odpoledních hodin. Program doplní také doprovodné akce, které představí motiv „domova“ z odlišných perspektiv architektury, lidských práv a filosofie. Chybět nebude ani komentovaná prohlídka výstavy Kde domov můj?. Poslední letošní novinkou je pak nabídka víkendových výtvarných dílen pro děti, které umožní rodičům vypravit se na závěrečné sobotní a nedělní filmové projekce.

Filmové projekce probíhají od pátku 1. 11. do neděle 3. 11. vždy od 10.00, 12.00, 14.00 a 16.00 hodin.


Speciální zahajovací večer proběhne ve čtvrtek 31. 10. od 20.00 hodin projekcí dokumentu Kateřina Šedá: Jak se dělá mýtus? režiséra Jana Gogoly mladšího.


V rámci programu Ozvěny Ji.hlavy v DOXu budou promítány například nové snímky americké umělkyně, foto a video tvůrkyně Shelly Silver zabývající se tematickou společenských a osobních vztahů. Jednu z nových prací představí také tvůrčí dvojice Amir Borenstein a Effi Weis. Z českých filmových tvůrců budou zastoupeni Apolena Rychlíková a duo Remunda – Klusák. Detailní program festivalových ozvěn bude představen v průběhu měsíce října.


Podrobný program po dnech a anotace filmů naleznete zde: Po.hlavě program

 

Doprovodný program festivalových ozvěn:


1. 11. | 17h

Domov očima architektů – workshop s mladými architekty ze studia EDIT


2. 11. | 11h

Domov očima migrantů – workshop se spolupracovníky z řad migrantů a zástupci programu Migrace organizace Člověk v tísni


3. 11. | 11h

Komentovaná prohlídka výstavy Kde domov můj?


3. 11. | 16h

Domov očima filosofa – přednáška filosofa Daniela Kroupy


3. 11. | 17h 

Electric Burma: Koncert pro Aun Schan Su Ťij - speciální závěrečná projekce


1. 11., 2. 11. a 3. 11. vždy od 16h

Výtvarné dílny pro děti


Nechte si u nás pohlídat děti od 5 let. Připravili jsme pro ně výtvarné dílny k výstavě Kde domov můj?. Název projektu, tvořený prvními slovy české hymny, obsahuje moment pochybování, osobního i kolektivního tázání. A během výtvarných dílen prozkoumají děti nejen výstavu, ale budou hledat i odpovědi na zapeklité otázky jako „Kde jsem doma? Kdo jsem?“ a další, ještě horší. To vše bude šancí výtvarně a originálně se vyjádřit. A dozvědět se něco o sobě a o ostatních.


Výtvarnou dílnu povede zkušená lektorka centra DOX.


Celodenní vstupné: 60 Kč.


V ceně vstupenky je zahrnuta návštěva filmových projekcí, vstup na doprovodné programy i volný přístup do výstavy Kde domov můj?


Rezervace na zahajovací večer, výtvarné dílny a doprovodné programy: trubacova@dox.cz.