Proti pokroku. Proti lásce. Proti demokracii.

13. 6. - 15. 6. 2014

Interaktivní (společenská) hra Divadla LETÍ v DOXu. Divadelní, filmoví a rozhlasoví režiséři a jejich výtvarníci se spojí, aby vytvořili jedinečný zážitek. Unikátní interaktivní (společenskou) hru si budou moci diváci zahrát v limitované sérii 5 repríz ve dnech v DOXu a jeho okolí, následovně:


13. 6. | 21h


14. a 15. 6. | 18h a 21h


Demokracie, láska, pokrok – hodnoty, kterými se zaklíná naše západní společnost. Ale jak je to s nimi doopravdy? Opravdu jsou nám tak drahé? Opravdu se jimi řídíme? Nebo vlastně žijeme „proti lásce“, „proti pokroku“ a „proti demokracii“? Stejnojmenná trilogie současného katalánského dramatika Esteve Solera se stala inspirací pro právě připravovanou interaktivní událost, pouť dehumanizovaným městem, ve kterém se manželství uzavírají jako smlouva na dobu určitou, nadnárodní společnosti autorizují svá vlastní náboženství a doprostřed kuchyně vám spadne obrovské jablko..

 

Trilogie se skládá z více než dvou desítek samostatných krátkých her, které jsou ovšem tematicky propojené. Sedmnáct z nich bude uvedeno v podobě činohry, loutkového a stínového divadla, pohybové performance, zvukové instalace a filmu. Hra, která má formu site-specific bojovky, bude situována do různých prostor DOXu. Jednotlivé scény budou probíhat paralelně na několika místech zároveň a diváci budou mít možnost poskládat si výběrem svůj vlastní příběh.

Na projektu se bude podílet přes dvacet herců, tanečníků a loutkoherců, pět výtvarníků a sedm režisérů (Daniel Špinar, Marián Amsler, Sláva Daubnerová, Natália Deáková, Martina Schlegelová, Ivan Buraj a JQr ).

 

Doprovodným programem projektu budou venkovní intervence, které jsou inspirovány projektem Proti městu, jenž ve Španělsku vytvořil Esteve Soler spolu s architektem Jordi Queraltem. Výtvarné zásahy do městské architektury budou situovány do ulic pražských Holešovic a Bubenče a výtvarnou metaforou se vyjádří ke společenským problémům v konkrétním kontextu této pražské čtvrti. Koncept intervencí je připravován ve spolupráci s místními občanskými iniciativami a se studenty architektury ČVUT.

 

LETÍ a DOX navazují na evropskou tradici aktivní spolupráce nezávislých divadel s galeriemi, do které zapojují také místní komunity a studenty, což je v českém kontextu prozatím unikátním jevem.

 

LETÍ je nezávislé divadlo, které se jako jediné v České republice věnuje výhradně uvádění současných her (především společensky angažovaných), které často uvádí v netradičních prostorech (v minulosti například projekt Letí na Letišti Václava Havla nebo v současné době Nádraží LETÍ na Nákladovém nádraží Žižkov).

Autoři projektu: Esteve Soler, Martina Schlegelová, Marie Špalová


Základní výtvarný koncept: Jordi Queralt, Jana Špalová


Dramaturgie: Marie Špalová, David Košťák a Renata Venclová


Překlad: Martina Černá, Cyril Navrátil, Tereza Melicharová

 

Režie: Marián Amsler, Ivan Buraj, Sláva Daubnerová, Natália Deáková, Martina Schlegelová, Daniel Špinar a JQr


Výprava: Vladimíra Fomínová, Lenka Jabůrková, Martin Kotúček, Lukáš Kuchinka a Jana Špalová


Hrají: Zuzana Kronerová, Pavla Beretová, Tereza Hofová, Natália Drabiščáková, Hedvika Řezáčová, Týna Průchová, Natálie Řehořová, Dušan Sitek, Tomáš Kobr, Richard Fiala, Jan Grundman, Tomáš Jeřábek, Tomáš Běhal, Renata Ptačín, Dominika Doniga Lukáš Pelč; ze záznamu: Klára Sedláčková-Oltová, Jaroslav Plesl, Ondřej Novák, Jan Vondráček, Dana Černá, Lukáš Příkazký


Vstupenky v hodnotě 250 Kč dospělí a 150 Kč senioři, ZTP a studenti je možné zakoupit na pokladně DOXu od 7. 5. nebo přímo na stránkách Divadla Letí a na pokladně divadla DISK.

DOX Prague, a.s