ART-BRUT-ALL

28. 6. - 16. 9. 2019

Metal může být pro mnohé symbolem buranství, může být také životním stylem, ironickým pohledem na svět nebo únikem z tohoto světa. Je subkulturním znamením. Je spojen s jistou generací a estetikou. S metalem je spojen nepřehlédnutelný (někdy až teatrální) vizuální jazyk. Může být machistický, feministický, patetický… ve většině případů je agresivní. A poetický. Metal se vyhnul všem módním a intelektuálním vlnám a nespočtu trendů. Patetické nasazení, kterému chybí cynický vtip a sebeironický nadhled, se těžko marketingově prodává. I proto zůstává autentický.

Výstavní projekt s názvem Art-Brut-All je empirickou zkouškou možné soudržnosti přístupů, se kterými operuje metalová subkultura, principů či strategií v současném výtvarném umění a aktuálních tendencí ve společnosti. 

Samotný název výstavního projektu je slovní hříčkou. Vychází z názvu festivalu Brutal Assault, kde byl poprvé realizován, a z Art Brut, tedy termínu označujícího neškolené umění, umění v surovém stavu. Přestože vystavující umělci převážně nejsou neškolení, pracují s elementárním výtvarným projevem, elementární výtvarnou formou i obsahem. To, co může být za jistých okolností viděno a slyšeno jako brutální a v surovém stavu, dává šanci být uchopeno a prožito jako autentické a původní. Stejně jako na metalové scéně, tak i ve výtvarné kultuře. Název lze tedy chápat nejen jako ústřední výstavní slogan, ale i jako „massive support“ každodenního vidění světa z mnoha úhlů. 

Kurátoři: Pavel Forman, Tomáš Koudela


Vystavující autoři:

Daniel Balabán, Kateřina Barabášová, Erik Binder, Tereza Eisnerová, Pavel Forman, Martin Gerboc, Xénie Hoffmeisterová, Vendula Chalánková, Chen Qingqing, Junichiro Ischii, Paweł Jarodzki, Martin Juef, MK Kaehne, Martin Kocourek, Tomáš Koudela, František Kowolowski, Jiří Krtička, Jiří Kuděla, Zorka Lednárová, Petr Lysáček, Barbora Maštrlová, Stefan Milkov, Nicolai, Jiří Petrbok, Antti Pussinen, Rafani, Václav Rodek, Sadofsky a Trantina, Helena Sequens, Marek Schovánek, Paulina Skavová, Adam Stanko, Ivo Sumec, Jiří Surůvka, Marek Škubal, Ivana Štenclová, František Štorm, Niko Tschekladze, Jan Vytiska, Krzysztof Walaszek, Iliko Zautashvili 


Výstavu doprovodí tištěný katalog a cyklus přednášek v Centru DOX a na půdě Ostravské univerzity.

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY:

Prohlídka s kurátory výstavy Pavlem Formanem a Tomášem Koudelou. 
Vstupné: základní 60 Kč | snížené 40 Kč | zdarma pro členy Klubu přátel

25. 7. v 19:00  
19. 8. v 16:00


DOPROVODNÝ PROGRAM:


7. 9. v 15.00


Cyklus odborných přednášek tematicky souvisejících s výstavním projektem Art-Brut-All. Přednášející: Marek Škubal, Martin Jiroušek, Daniela Rywiková, Maria Theisen a další.


7. 9. v 19.00


Autorské čtení vystavujících umělců, kteří se vedle výtvarného umění věnují také literatuře. Představí se: Daniel Balabán, Pavel Forman, Tomáš Koudela, František Kowolowski a další.


Vstupné: základní 60 Kč | snížené 40 Kč | zdarma pro členy Klubu přátelPartneři výstavy:


DOX Prague, a.s