#DATAMAZE: Skryté vrstvy


Projekt #DATAMAZE – Datové bludiště je součástí Centra současného umění DOX od června 2018. Koncept výstavy vyvíjející se v čase (work-in-progress) je zde spojen s pracovištěm a knihovnou a kromě trvalé instalace – časové osy internetu – aktuálně představuje tři krátkodobé projekty, které spojuje téma skrytých vrstev ve světě internetu, nových médií a technologií.
Trvalou instalací a ústředním prvkem expozice je časová osa internetu, která přehlednou formou seznamuje s více jak padesátiletou historií tohoto média: prezentuje přitom nejen důležité technologické aspekty včetně klíčových aplikací, ale i vývoj relevantního podnikatelského prostředí.

Pěstování citlivosti až obezřetnosti ke skrytým vrstvám ve světě internetu, nových médií a technologií včetně zkoumání v nich obsažených skutečností a souvislostí nabývá na důležitosti – a výsledky kritického přístupu dokazují i díla současných umělců.

Kate Crawford a Vladan Joler v projektu Anatomie umělé inteligence ukazují na příkladu inteligentní hlasové asistentky, jak komplexní je design a síť vztahů ve vztahu k ekologii a ekonomii – odhalují neviditelný matrix tvořený lidskou prací, spotřebou energie a těžbou zdrojů, které se za digitálními sítěmi a umělou inteligencí skrývají. Joana Moll a její projekt Obchodníci s lidskými vztahy zkoumá obchod s uživatelskými daty na příkladu online seznamek, jejichž data si jednoduše můžeme zakoupit na běžně dostupném internetu. Paolo Cirio a jeho dílo Sociality nás uvádí do komplikovanosti světa softwarových patentů, které demaskuje jako nástroje společenské manipulace.

Trvalá instalace: Časová osa internetu, Ars Electronica Linz a Fachhochschule Oberösterreich, Fakulta pro informatiku, komunikace a média Hagenberg, Rakousko

Vystavující umělci: Paolo Cirio, Joana Moll, Vladan Joler a Kate Crawford, Aram Bartholl, Adam Harvey
Umění se v #DATAMAZE – Datovém bludišti stává prostředníkem umožňujícím nahlížet a reflektovat naši situaci z netušené a nové perspektivy: Umělecké projekty tematizují svět počítačů a internetu vedou nás k uvědomění, jak na nás působí a jak proměňují náš život i okolní svět. Celý projekt definuje snaha o kritickou reflexi zpětného působení počítačové a internetové kultury na náš každodenní život.

Co-workingová pracovna je otevřena spolupráci, zkoumání a vzájemnému učení se. Toto kreativní prostředí chce inspirovat jednotlivce i skupiny, které klíčová témata oslovují, k iniciování a vytváření vlastních projektů.
DOPROVODNÉ VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY 

#DATAMAZE: DATA DETOX
Téma: soukromí na internetu, sledovací nástroje (trackers), alternativní aplikace

#DATAMAZE: DATOVÝ STÍN    
Téma: soukromí a bezpečnost na internetu, metadata 
Více informací

#DATAMAZE: 123456 
Téma: heslo, bezpečnost, hacker, digitální identita 

#DATAMAZE: TY JSI OBSAH
Téma: sociální sítě, cílená reklama, osobní údaje
Partneři projektu

DOX Prague, a.s