Polička: Jan Hybner – Why not?

3. 12. 2018 - 6. 1. 2019

Hovořili jsme o Zbyňku Sekalovi. Jan Hybner si všímal jeho umanutosti. Se stejným vášnivým zaujetím pracuje i on sám. Váže a váže. Knihy jiných stejně jako vlastní. Těm říká jen sešity, zápisníky. Mají nenápadný vzhled, ale často inovativní knihařské řešení. Od každého druhu pak existuje umanuté množství exemplářů. Jan Hybner je ani nepokládá za autorské knihy. Svá sdělení nesou do světa jaksi mimochodem, „jako bonus“, zdánlivě jen zábavný aforismus navíc.

Mini a pidi – sešit drobný a ještě menší.


Dvojice sešitů, z nichž má každý na vybranou, neboť jsou Pro chytrý i Pro blbý.


Etiketa sešitu Šplhoun hlásá: Letos je mým nejoblíbenějším předmětem:…


Štítek jiného glosuje fatální paralelismus našich časů: Loving and shopping.


Na deskách dalšího sešitu je nápis Lásky čas a ciferník pod ním má ručičku, kterou možno nastavit na Pozdní večer, První máj, Večerní máj, nebo Teď hned.


Nenápadně, setkáváme se s autorem s výjimečnou přirozenou schopností – dívat se i na vážné na věci s humorem a lehce, nikoli však brát je lehce.

Kdysi jsem s Janem Hybnerem sdílela svůj otřes z cesty rychlíkem nazvaným Jan Palach. Pro ty, kdo nejezdí vlakem: vlakům se pro snadnější orientaci přidělují jména. Vlaky SuperCity, nejvyšší kategorie u nás, nesou jen název obsluhujícího stroje Pendolino. O stupeň nižší EuroCity svým označením připomínají obvykle některého hudebního velikána: Antonín Dvořák, Johanes Brahms, Franz Schubert… Ještě o třídu níž jsou expresy – pokud nesou jména osob, většinou jsou to zasloužilí stavitelé železnic: Jan Perner, Matthias Schönerer apod. Z kategorií, které se ještě pojmenovávají, následují už jen rychlíky. Ten mezi Prahou a Turnovem (přes Všetaty) se jmenuje Jan Palach… Jan Hybner na moje vyprávění ihned reagoval: „Tak to by ještě mohl být nějaký vlak Ježíš Kristus. Nějaký osobák.“


God? Why not.

DOX Prague, a.s