Zavřete učebnice
a otevřete se poznání

V našich vzdělávacích programech se zhlédnou všichni, kdo se na současný svět nechtějí dívat jen z jednoho úhlu. Rozvíjejte kritické myšlení a přicházejte na nové způsoby, jak reflektovat současný svět.

V obvykle dvouhodinovém formátu se učíme vždy tak, abychom zhodnotili potenciál aktuálních výstav, témat a místa samotného. Aktuálně nabízíme řadu programů online.

Bourání stereotypů

K čemu jsou nám naše stereotypy? Co nám umožňují a v čem nás omezují? A co dovedou předsudky? Žijeme v době a ve společnosti, v níž se projevy nenávisti stávají běžnou součástí našich životů. Vzdělávací program k fenoménu předsudků a výstavě Úhel pohledu.

Hurá, chyba

Jsou moje schopnosti dány dědičností? Odrazují mě vlastní chyby od dalších pokusů? Nebo mohu překročit svoje hranice? Vzdělávací program k výstavě Úhel pohledu využívá metodiku Heroic Imagination Project profesora Philipa Zimbarda.

Stav se

Domy a jejich příběhy jsou součástí našich životů a my se k tomu můžeme postavit (sednout, lehnout) různým způsobem. Proč je důležitá rozmanitost (nejen) v architektuře a jakou roli hrají osobnosti tvůrců?

#Datamaze: Data detox

Překvapila vás někdy reklama na Googlu, protože propagovala věc, kterou vám má zítra kurýr doručit? Zamysleli jste se nad tím, jak YouTube doporučuje další videa? Nemáte občas pocit, že váš život řídí algoritmus?

#Datamaze: Kouzelník design

Design je všude kolem nás – ve světě přírodním i lidském. Je to skvělý pomocník, ale také se z něho lehce může stát prostředek svádění a zavádění. Ve workshopu se zaměříme na nemateriální design virtuálního rozhraní a na to, jak na nás působí.

#Datamaze: Ty jsi obsah

Internet změnil svět reklamy. Je pro nás stále více náročné rozeznat, co je a co není reklama. Služby, které byly kdysi zpoplatněné (např. tištěné noviny), jsou nyní k dispozici zdarma.

#Datamaze: Datový stín

Jak vzniká můj digitální obsah? Co všechno je možné s ním dělat? Kdo k němu má přístup? Jaká data vytvořím prostřednictvím sociálních sítí, messengerů nebo videostreamingových služeb?

#Datamaze: Fake it!

Internet a sociální sítě vytěžují fenomén popularity. Čím více lajků, followerů, tweetů, příspěvků, blogů, fotek, tím větší důvěryhodnost lidí vůči virtuální identitě. Všechno ale může být „fake“.

Pohádka o továrně

Co se stane s věcmi, které přestaly sloužit svému účelu? A co teprve s takovou budovou? Jaké pro ni hledat uplatnění a máme ho vůbec hledat? Není jednodušší postavit novou budovu a tu starou srovnat se zemí?

Váháte, který program vybrat? Rádi vám pomůžeme 

Vzdělávejte

Pedagogové plní klíčovou úlohu při přenášení inspirativních podnětů a témat z Centra DOX do každodenní výuky ve škole. Proto několikrát ročně pořádáme pedagogické workshopy a nabízíme prostor pro různé vzdělávací konference.

Centrum DOX je jedním ze zakladatelů iniciativy Úspěch pro každého žáka, neformální sítě organizací, které se společně učí rozvíjet kulturu vzdělávání zaměřenou na úspěch každého žáka (nejen) v každé škole. V únoru 2021 spolupořádalo také první ročník festivalu FUK – Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání.

Workshopy pro pedagogy

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Zjistit více

Materiály pro pedagogy

Připravili jsme pro vás metodické materiály i podklady pro žáky a studenty, které využijete při našich interaktivních dílnách. 

Mapa společenských stereotypů

Jako základní jsme pro tuto mapu vybrali téma „postižení“. Nejen proto, že překvapivě celá jedna sedmina obyvatel planety, tedy miliarda lidí, „trpí“ některým z mnoha různých postižení. Ale část z této „postižené“ miliardy žije v naší blízkosti nebo patří mezi nejdůležitější postavy současného světa.

Hurá, chyba

Tento vzdělávací program využívá metodiku Heroic Imagination Project profesora Philipa Zimbarda. Stáhněte si metodické pokyny i materiály pro studenty.

Lektorský tým

Lektorky a lektoři Centra DOX mají přesah, díky kterému vám témata výstav ještě více přiblíží. Učíme se učit navzájem.

Jiří Raiterman | jiri@dox.cz  
vedoucí vzdělávacích a rodinných programů (DOX), učitel výtvarné přípravy na SŠ a VOŠ, člen platformy Máš umělecké střevo?

Lucie Laitlová | lucie@dox.cz
koordinátorka vzdělávacího projektu Jdi do sebe, lektorka (DOX), sociální sítě (DOXlab)

Michal Kučerák | michal@dox.cz
kurátor projektu #DATAMAZE a lektor (DOX), produkce a mediace umění

Veronika Čechová
lektorka (DOX), PR a asistující kurátorka (Společnost Jindřicha Chalupeckého)

Mariana Dočekalová
lektorka (DOX), vedoucí výtvarných kurzů pro spolek Bohnice žijí, bývalá redaktorka časopisu HraNa, šéfredaktorka časopisu Kompot, redaktorka sešitu aktivit Dora a Rosa a jejich velké dobrodružství

Klára Domlátilová
lektorka (DOX, Národní galerie) a arteterapeutka

Tereza Havlovicová
lektorka (DOX, Pedagogická fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně), kurátorka, správkyně depozitáře umělce Pavla Brázdy

Jaroslava Hotovcová
lektorka (DOX)

Monika Huynhová
lektorka (DOX), edukátorka v oblasti Umění a kultura, publicistka a redaktorka Literárně-kulturního časopisu H_aluze

Dominika Knoblochová
lektorka (DOX), komunitní pracovnice a vedoucí volnočasových vzdělávacích aktivit (Člověk v tísni)

Darina Alster
vizuální umělkyně, pedagožka (AVU NM2), lektorka (DOX), publicistka (Tvar, A2larm, Deník Referendum)

Eliška Pýchová
lektorka (DOX, Národní galerie a Museum Kampa)

Kateřina Sušková
lektorka (DOX), ilustrátorka, učitelka kresby (ZUŠ), učitelka výtvarné výchovy a dějin umění na základní škole

Simona Svatošová
lektorka (DOX), učitelka výtvarné výchovy a dějin umění na gymnáziu

Karolína Voleská
lektorka (DOX), performerka, tanečnice, studentka Fakulty umění a designu UJEP

Tereza Záchová
lektorka (DOX, MeetFactory), edukátorka, kurátorka galerie 35 m2 v Praze, zakladatelka galerie Buňka Ústí nad Labem

Martin Závodský
lektor (DOX), student Pedagogické fakulty UK

Kateřina Borovičková
lektorka (DOX, dříve Leica gallery), učitelka výtvarné výchovy a dějin umění na gymnáziu, příležitostná spoluautorka vzdělávacích lekcí JSNS, průvodkyně v lesní škole

Viktória Černegová
lektorka (DOX, MeetFactory), ilustrátorka, studentka Katedry genderových studií FHS UK, lektorka globální edukace (GLEN), učitelka výtvarné výchovy

Kristina Němcová
lektorka (DOX)

Václav Pata
lektor (DOX), člen kolektivu (KAV Ládví)

Návaznost vzdělávacích programů DOX   na Rámcové vzdělávací programy

Novinky pro pedagogy

Několikrát ročně vám dáme vědět o novinkách v našich vzdělávacích programech. Stačí zanechat váš e-mail.