Dehnel, Němec: Umění psát o umění

16. 9. 2023, 17:30

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme
 

Vstupné: základní vstupné 150 Kč | snížené  100 Kč | zdarma pro členy DOX Klubu

Jazyk? Anglicky i česky, akce bude tlumočená

Akce se koná v rámci festivalu FALL.

Vzducholoď Gulliver
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Jak psát román o životě slavných umělců? Jak dostat jejich dílo na stránky knihy? Dá se slovy postihnout kompozice, barva, linie, světlo? Jacek Dehnel, autor originální interpretace života a díla Francisca Goyi Saturn, a Jan Němec, autor strhujícího životopisného románu Dějiny světla o fotografovi Františku Drtikolovi, v rozhovoru s Blankou Činátlovou.

Saturn požírající svého syna, Goyův slavný obraz z cyklu Černých maleb, je ústředním symbolem románu Jacka Dehnela Saturn: Černé obrazy ze života mužů Goyovy rodiny (česky Vyšehrad, 2021 v překladu Michael Alexy). Jaké běsy pronásledovaly tvůrce dodnes působivých obrazů? A jaký je život ve stínu génia? Odpovědi na tyto otázky se postupně vynořují z vyprávění Francisca Goyi, jeho syna Javiera a vnuka Mariana. Z tohoto trojhlasu pak vystupuje nejen obraz sklonku Goyova života, ale také úskalí nejzákladnějších lidských vztahů: otec a syn, muž a žena, mistr a následovník.

Román Dějiny světla (Host, 2013) Jana Němce je působivou románovou freskou, uměleckým a duchovním Bildungsromanem, který pokrývá více než půl století: v životním příběhu světově známého fotografa Františka Drtikola (1883-1961) ožívají příbramské stříbrné doly, Mnichov v době secese i prvorepubliková bohéma, po řádcích se procházejí nahé modelky a světlo zatím nepozorovaně splývá s vědomím…

Jacek Dehnel (1980) vystudoval polský jazyk a literaturu na Varšavské univerzitě. Do literárního světa vstoupil poezií (je autorem sedmi básnických sbírek), v posledních letech publikuje ale hlavně prózu. Překládá, věnuje se publicistice a výtvarnému umění. Pozornost mu přinesla v roce 2006 kniha Lala. V roce 2011 vydal román Saturn o životě Francisca Goyi, který byl nominován na polskou literární cenu Nike (2012) a finalistou literární ceny Angelus 2012. Jacek Dehnel je spoluautorem scénáře k filmu S láskou Vincent (2017), inspirovaného životem a dílem Vincenta van Gogha.

Jan Němec (1981) vystudoval religionistiku a sociologii, dnes přednáší na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Je autorem románů Dějiny světla (2013), za který získal Cenu Evropské unie za literaturu, a Možnosti milostného románu (2019), nominovaného na cenu Magnesia Litera. S Petrem Vizinou připravil knihu rozhovorů o současné spiritualitě Znamení neznámého (2021). Jeho knihy byly přeloženy do patnácti jazyků. Je šéfredaktorem měsíčníku Host, pravidelně spolupracuje s týdeníkem Respekt a s Českým rozhlasem. 

Generální partner festivalu FALL

Partneři festivalu FALL