Portrétoval anglickou královnu

15. 6. 2023, 19:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Jaký je vstup na akci? Jednotné vstupné 120 Kč

A co členové Klubu DOX? Zdarma (nutná předchozí rezervace přes formulář níže)

Vzducholoď Gulliver
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Na palubě vzducholodi Gulliver představíme další knižní příběh, tentokrát jeden skutečný – životní osud sochaře Franty Bělského. Novinář a spisovatel Bohumil Vostal se jeho příběhu věnuje už řadu let, nad střechami DOXu pokřtí svou novou publikaci Portrétoval anglickou královnu.

Po křtu čeká návštěvníky diskuze s autorem publikace, dlouholetým novinářem a zpravodajem České televize v Londýně Bohumilem Vostalem. Večerem provede ředitel Českého rozhlasu Plus Josef Pazderka, role kmotra se ujme další novinář České televize, bývalý zpravodaj v Izraeli Jakub Szántó.

Výpravná publikace Portrétoval anglickou královnu představuje fascinující příběh sochaře královské rodiny Franty Bělského, plný odvahy, utrpení a inspirace – od raného dětství přes emigraci až po léta ve Spojeném království, kdy se z něj stal natolik uznávaný umělec, že měl jako jediný Čech tu čest ztvárnit královskou rodinu, a to nejen samotnou Alžbětu II., ale i prince Philipa nebo prince Williama..

Kniha přináší kromě poutavého a dramatického životního osudu jednoho z nejpozoruhodnějších, a přitom málo známých umělců, které Československo zrodilo, i exkluzivní citace z Bělského nikdy nevydaného rukopisu Svět za kanálem, doposud nepublikované fotografie, kresby a mnoho nových zjištění o životě sochaře, jenž byl přímo napojený na vlivné britské kulturní prostředí 20. století. To vše je zároveň vykresleno v kulisách britských reálií nedávno skončené éry Alžběty II., nazíraných současným pohledem.

Bohumil Vostal je novinář a autor reportážního dokumentu o sochaři Frantovi Bělském, který uvedla ČT24 u příležitosti stého výročí jeho narození. Zpravodajsky pokrýval svatbu prince Harryho a vévodkyně Meghan, pohřeb prince Philipa, platinové jubileum i státní pohřeb Alžběty II. O českém exilu v Anglii natočil v roce 2018 pořad Zapomenuté protesty, který byl nominovaný na FPA Awards v Londýně. Pracoval jako zpravodaj České televize ve Washingtonu, předtím v Londýně (2018–2022) a Bruselu (2012–2017). V letech 2000–2005 působil jako externí redaktor české redakce BBC v Praze.

Spolupořadatel akce