Thin Skin

23. 10. 2023, 19:00
24. 10. 2023, 19:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí vstupenka? základní vstupné 340 Kč | studenti, senioři a ZTP 250 Kč

A co členové Klubu přátel DOX? 30 % sleva na vstupenky

Auditorium
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Vystoupení etablované cirkusové akrobatky Elišky Brtnické se vyznačují postupy, které jsou běžné spíš v současném zahraničním cirkuse, než na domácí scéně. Její tvorba je navíc charakteristická výraznými výtvarnými prvky.

V představení Thin Skin hledá autorka originální podoby visuté hrazdy. Takové, které otevírají nové možnosti pohybu lidského těla, čímž spolu tvoří unikátní atmosféru a přináší hlubší sdělení. V díle Thin Skin vytváří Eliška Brtnická kinetické instalace „levitujících“ tenkých tyčí a lidských těl. Tělo a materiál – dva prvky v jednom prostoru, jejichž existence závisí na sobě navzájem. Tři performeři (Eliška Brtnická, Alžběta Tichá, Filip Zahradnický) v představení důkladně prověřují své těžiště i těžiště tyčí. Vše je krutou otázkou času. Pohyblivé sochy mizí tak rychle, jak se objevily. Tělo se otiskne v hmotě, obraz v mysli, čas se ohýbá. Thin Skin je křehkost, zranitelnost, nestabilita.

Ve spolupráci s Centrem současného umění DOX a v jeho působivých prostorách vznikla hypnotizující inscenace na rozhraní pohybové instalace a současného cirkusu.

concept, direction: Eliška Brtnická
creation and performance: Alžběta Tichá, Filip Zahradnický / Lukas Bliss, Eliška Brtnická
sound design: Stanislav Abrahám, Roman Džačár
light design: Martin Špetlík
costumes: Tereza Kopecká
materials: Prokop Vondruška
consultations: Ilona Jäntti, Stéphanie N'Duhirahe, Markéta Vacovská, Hana Turečková
process documentation: Kateřina Korychová
photo: Jan Hromádko
video: Kryštof Čížek
producent: Cirkus Mlejn, z.s.
coproduction: DOX
supported by: The City of Prague, Ministry of Culture Czech Republic
partners: KD Mlejn, Cirqueon, Diod Jihlava, Metropolis.dk

Performeři:

Eliška Brtnická je performerka, choreografka, dramaturgyně a režisérka. Vystudovala obor nonverbální divadlo na pražské HAMU, kde v loňském roce dokončila doktorské studium zaměřené na současný cirkus. V roce 2010 založila soubor Cirkus Mlejn, pod jehož jménem vytváří své projekty. V roce 2017 absolvovala na prestižní francouzské cirkusové škole CNAC v Châlons-en-Champagne celoroční kurz cirkusové dramaturgie. Dlouhodobě se zabývá uměleckým výzkumem na poli současného cirkusu. Působí také jako dramaturgyně mezinárodního festivalu Fun Fatale. 

Alžběta Tichá je akrobatka a performerka. Vystudovala taneční konzervatoř Duncan centrum v Praze, kde vedle tance rozvíjela také novocirkusové dovednosti, především závěsnou akrobacii, kterou následně studovala na univerzitě Codarts v Holansku. Kromě účinkování v mezinárodních projektech se věnuje autorské sólové tvorbě. Je zakladatelkou a performerkou Feel the Universe Circus Company.  

Filip Zahradnický je performer a žonglér. Vystudoval The Academy of Modern Circus v Kodani. S absolventským představením Vermilion se prezentoval na Festival Mondial du Cirque de Demain, kde získal dvě ocenění. Je členem Cirku La Putyka, se kterým účinkoval v berlínském Chamäleonu, účinkoval v několika mezinárodních projektech a věnuje se také autorské sólové tvorbě.