#DATAMAZE: programy online

Vzdělávání bez limitů, program se začátkem a koncem

Pro koho? Pro studenty 2. stupně ZŠ a SŠ, jakékoli jiné skupiny

Jak dlouho trvá? 90–120 min 

Co k tomu účastník potřebuje? Počítač připojený na internet s mikrofonem a kamerou

Kolik osob? 5–20 (možnost konzultace s lektorem)

Kolik stojí? 900Kč/skupina, nebo 90 Kč/účastník při počtu 11 a více osob | pedagogové zdarma

Jak a kdy objednat? Rezervace a další informace na skoly@dox.cz nebo na 295 568 104 | program je ideální objednat alespoň 2 týdny před požadovaným termínem

Widget CTA

Aktuální situace je komplikovaná a staví nás před nové výzvy. Ještě více času trávíme v online prostředí, a proto je důležité snažit se mu více porozumět. Společenská revoluce se nekoná, ale ukazuje se, že v době krizí a karantén dokážeme zachovat lidský odstup i globální blízkost. Dlouhodobý projekt Centra DOX s názvem #DATAMAZE nabízí formát několika různých online workshopů zaměřených na témata posilující naši digitální a datovou gramotnost.

Vzdělávací programy k projektu #DATAMAZE: Začarovaný kruh

Datový stín

Klíčová slova: soukromí a bezpečnost, metadata

Jak vzniká náš digitální obsah? Co všechno je možné s ním dělat? Kdo k němu má přístup? Cílem programu Datový stín je mluvit se žáky o tom, jaká data tvoří např. prostřednictvím sociálních sítí, messengerů nebo videostreamingových služeb, a jestli si uvědomují, kdo je může najít a k čemu je může využít.

Ty jsi obsah

Klíčová slova: profilování, nativní reklama

Internet změnil svět reklamy. Tato se stala ještě více všudypřítomnou, ale nejenom to. Je pro nás stále náročnější rozeznat, co je a co není reklama. Co to znamená, že jsme něco dostali zdarma. Co takový e-mail, webová stránka, blog, vlog, fotoalbum nebo další – jsou skutečně zdarma? Znamená to, že pokud za něco neplatíme penězi, že za to neplatíme vůbec? Dá se platit i něčím jiným? Můžou být například naše osobní data tímto platidlem?

Fake it!

Klíčová slova: falešnost, lež, syntetická realita

Internet a speciálně sociální sítě aktivně vytěžují fenomén popularity. Čím více lajků, followerů, tweetů, příspěvků, blogů, fotek… tím větší důvěryhodnost lidí vůči virtuální identitě. Všechno ale může být „fake“. Ve světě syntetických médií se ocitáme před novými výzvami. Budoucnost je v našich rukách. Co to ale znamená? Jak si ji představujeme? Kde jsou její hranice? Co to znamená žít v syntetickém světě a jak se orientovat v realitě, ve které již není možné věřit pouze vlastním smyslům?

Data detox

Klíčová slova: sociální sítě, šifrování

Překvapila vás někdy reklama na Googlu tím, že propagovala věc, kterou vám má zítra doručit kurýr? Zamysleli jste se někdy nad tím, jak YouTube doporučuje další a další videa? Nemáte občas pocit, že váš život řídí jakýsi algoritmus? Pokud jste odpověděli na všechny dotazy ne, nevadí. Možná i ve vašem případě nastal čas na datovou očistu. Čas podívat se na vlastní digitální profil a zamyslet se nad tím, co všechno o vašem soukromí vědí společnosti, které pro vás zdarma provozují internet. Že nemáte co skrývat? Tato interaktivní přednáška není o skrývání, ale o tom, jak může „to, co děláme dnes“ ovlivnit naše budoucí rozhodování.

Partner programu

Vzdělávací programy Centra současného umění DOX jsou realizovány za finanční podpory městské části Praha 7.