DJ Kurátor

7. 4. 2016 - 14. 8. 2017

Vzdělávací program ze stálé nabídky ROLE (V) UMĚNÍ k výstavě BIG BANG DATA


role „kurátor“

 


Znáte nějakého kurátora? Víte co je náplní jeho práce? Někdo si může myslet, že se jedná o sociálního pracovníka, který pomáhá lidem v nouzi. Ano, to je taky pravda. My však máme v tomto případě na mysli kurátora umění. V klasických muzeích je úkolem kurátora pečovat o sbírku - od kontroly stavu jednotlivých děl až po její koncepční rozšiřování. V prostorách určených pro prezentaci současného umění je jeho primárním úkolem pomáhat umělcům prezentovat jejich díla divákům.

Zároveň se v těchto centrech objevuje trend, kdy kurátor vytváří výstavu, kterou kromě uměleckých děl představuje divákům taky nějaké téma, které přesahuje svět umění. Díky tomu se můžeme jít podívat na výstavu o demokracii, o rasismu, o feminismu, o propagandě, ale taky se tématem výstavy můžou stát "data". Jak takový kurátor uchopuje toto abstraktní téma založené na binárním principu nul a jedniček? Co jsou to vlastně "data"?
Kurátor v případě "tematické výstavy" nevybírá jenom umělce, ale taky informace, které nám následně ve výstavě představí. Tímto způsobem s námi hraje hru jak rozlišit mezi tím, co je a co není umění. Zároveň nám tím také ukazuje, jak je možné „kurátorovat“ informace.

Právě kurátoři informací mají v digitálním prostředí internetu neodmyslitelnou roli - jsou to průvodci, kteří nám pomáhají orientovat se v prostředí neustále se zvětšujícího množství informací. Jak se jim to daří? Vyzkoušejte si program DJ Kurátor a poznejte s lektorem centra DOX, kdo je to kurátor, proč DJ a co to znamená, když o někom řekneme, že kurátoruje informace. Od instalace obrazů a soch v muzeu umění se tak přesuneme k organizaci dat a informací ve virtuálním prostoru. Vstupte s námi na práh digitálního světa a zamyslete se s námi nad tím, kdo Vám pomáhá a kurátoruje Vaše surfování po internetu.

Vzdělávací program je přizpůsoben věku skupiny a podle toho obsahuje výtvarné aktivity, reflektivní dialog, využití multimediální technologie a další.

Doporučujeme zařadit program do výuky VV, OV/ZSV, ČJ, D, mediální výchovy

 

Délka programu: 90 - 120 min

 

Cílová skupina: studenti ZŠ (1. i 2. stupeň) a SŠ, zájmové skupiny 

 

Cena za program: 400 Kč/skupina (500 Kč/skupina v angličtině) + vstupné do expozice

 

Vstupné do expozice: 40Kč/student (pedagogický doprovod zdarma)

 

Vzdělávací program je třeba objednat alespoň 2 týdny před požadovaným termínem. 

 

Rezervace a další informace: skoly@dox.cz, 295 568 104

Organizátor: Spoluorganizátoři:
 

Ve spolupráci s:

 

Hlavní partner výstavy:


Partner výstavy:

Mediální partner výstavy: