S kůží na trh

17. 11. 2016 - 13. 2. 2017

Vzdělávací program ze stálé nabídky ROLE (V) UMĚNÍ k výstavě HAVEL a Linie svobody: Současná arabská karikatura


role „umělec“

2 výstavy a 7 umělců: 1 dramatik, 1 dokumentarista, 2 fotografové a 3 karikaturisté. Kdo z nich šel nebo jde „s kůží na trh“?

Výstava HAVEL představí fotografické dílo dvou předních českých fotografů Tomkiho Němce, Bohdana Holomíčka a dokumentaristy Petra Jančárka, kteří řadu let zaznamenávali život prezidenta Václava Havla. Vedle toho „příběh svobody a odpovědnosti“ doplní drobnější výstava současné arabské karikatury a v rámci ní tří významní tvůrci: Abdul Raheem Yassir (Irák), Khalid Albaih (Súdán), Nadia Khiari (Tunisko). Všechny uvedené autory spojuje reflexe jak každodennosti, tak zásadních událostí.

Vzdělávací program, jehož cílem je seznamovat žáky s rolí umělce v uměleckém provozu, těží ze vzácného setkání dvou výstav: jedna dokumentuje totalitní a (po)revoluční společnost v nedávné české historii a druhá v současném arabském světě. Jak je na tom naše vlastní vnímání skutečnosti? Jaké máme problémy, co nás štve a co s tím chceme a můžeme dělat?

V programu hledáme od úvodní aktivity význam slov jako „odvaha“, „svoboda“, „pravda“ nebo „protest“ a začínáme u studentů. V následné prohlídce výstav tyto pojmy sledujeme nepřímo dál, a to když se fotoportrét jednoho člověka stává mozaikou setkání, situací, chyb i odvahy nejen portrétovaných, ale i portrétujících. Všudypřítomná pozitivní energie humoru je hlavním motorem závěrečného workshopu, kde sami účastníci vytváří svůj „vzkaz“ k aktuálnímu problému.

Vzdělávací program obsahuje diskuse, aktivity ve výstavě a závěrečný „umělecký“ workshop. Jednotlivé části programu jsou přirozeně vyváženy a přizpůsobeny věku skupiny.

Doporučujeme zařadit program do výuky VV, OV/ZSV, ČJ, D, mediální výchovy


Délka programu: 90 - 120 min


Cílová skupina: studenti ZŠ (1. i 2. stupeň) a SŠ, zájmové skupiny 


Cena za program: 400 Kč/skupina (500 Kč/skupina v angličtině) + vstupné do expozice


Vstupné do expozice: 40 Kč/student (pedagogický doprovod zdarma)


Vzdělávací program je třeba objednat alespoň 2 týdny před požadovaným termínem. 


Rezervace a další informace: skoly@dox.cz, 295 568 104

PARTNEŘI VÝSTAVY HAVEL:
 

PARTNEŘI VÝSTAVY LINIE SVOBODY:
SOUČASNÁ ARABSKÁ KARIKATURA