UMĚNÍ ŠACHU

1. 4. – 28. 6. 2010

„Z blízkého kontaktu s umělci a šachisty jsem dospěl k osobnímu závěru, že zatímco všichni umělci nejsou šachisty, všichni šachisté jsou umělci.“
Marcel Duchamp, 1952

Šachy, prastará ušlechtilá hra s přízviskem královská, byly vždy inspirací umělcům všeho druhu: básníkům, malířům, sochařům i muzikantům. Přesný původ této deskové hry neznáme, ale má se za to, že vznikla v sedmém století v Indii. Do Evropy dorazila v devátém století, jak svědčí nejstarší evropský šachový text, latinská báseň Versus de scachis (prvním česky psaným dílem jsou Kniežky o šašiech od Tomáše Štítného z doby kolem roku 1390).

Žádná jiná hra v dějinách nebyla tak široce reflektována v umění a literatuře. Však také až do devatenáctého století byla výhradně společenskou intelektuální záležitostí a ke sportům nenáležela. O tom svědčí rovněž proměny podob šachových souprav, věrně sledující v průběhu historie umělecká hnutí. Mocné kulturní kořeny šachu, jeho konceptuální hloubka
a symbolika až magická z něj činí i pro současné umělce poutavý
a komplexní námět.

Výstava představuje patnáct šachových souprav, které exkluzivně na zakázku vytvořili: Maurizio Cattelan, Jake a Dinos Chapmanovi, Oliver Clegg, Tracey Emin, Tom Friedman, Paul Fryer, Damien Hirst, Barbara Kruger, Yayoi Kusama, Paul McCarthy, Alastair Mackie, Matthew Ronay, Tunga, Gavin Turk a Rachel Whiteread. Každá souprava je osobitá pojetím i použitím materiálu. Vidíme zde šachy ze dřeva, z porcelánu, skla, z jantaru i stříbra,
v šachovnicových etujích zhotovených podle přání jednotlivých autorů.

Výstava Umění šachu tedy ukazuje, že tato hra ani v našem století nepozbyla nic ze své přitažlivosti, ze své schopnosti inspirovat, a že dál zůstává skvělým prostředkem uměleckého projevu.

Centrum současného umění DOX uvádí Umění šachu ve spolupráci s londýnskou společností RS&A Ltd, která je producentem progresivních uměleckých projektů.