Vetřelci a volavky - ateliér sochaře

20. 11. 2013 – 20. 1. 2014

Výstava Vetřelci a volavkyateliér sochaře v Centru současného umění DOX představuje ojedinělý soubor modelů, které vznikaly v letech 1968–1989 jako skici a návrhy pro realizaci soch ve veřejném prostoru v tehdejším Československu.

Monumentální umění procházelo v 70. a 80. letech po období velkého experimentálního kvasu 60. let normalizační stagnací. Zároveň však nikdy v dějinách našeho státu nebylo pořádáno tolik soutěží a nebylo tolik objednávek společenského charakteru. Obrovské množství zakázek zajišťovala od roku 1965 Hlava V stavebního zákona, která ukládala, aby každá státní stavba (v té době drtivá většina všech stavebních projektů) dala 1 % a výjimečně až 4 % z celkového rozpočtu na výzdobu. „Čtyřprocentní umění“ pak tvořilo estetické dominanty ve veřejném prostoru vznikajících sídlišť, poliklinik, obchodních domů, výrobních podniků, administrativních a správních budov. Tento masový fenomén vznikl konjunkturou státní podpory výtvarného umění pro veřejný prostor spolu se stavebním boomem, který narychlo řešil velký nárůst obyvatelstva v 60. a 70. letech. Stát takto zajišťoval lukrativní práci vystudovaným výtvarníkům, čímž si chtěl získat jejich loajalitu a zároveň je použít ke své propagaci. V záplavě stereotypních realizací vznikla také mimořádně kvalitní a odvážná díla, které předčila dobu svého vzniku.

Výstava je koncipována jako autentický ateliér výtvarného umělce pozdní moderny, v němž budou vystaveny modely objektů pro architekturu, s kterými se umělci přihlašovali do veřejných soutěží. Na výstavě budou zastoupeny práce například těchto slovenských a českých sochařů: M.Chlupáč, E. Kmentová, V. Janoušková, K. Malich, J. Jankovič, R. Sikora, M. Bartuszová, F. Patočka, J. Brychtová a S. Libenský,  J. Klimeš , R. Svoboda, P. Šedivý, K. Nepraš,  K. Gebauer,  E. Jilemnická, Z. Macháček, V. K. Novák, S. Milkov, J. Róna, Č. Suška a mnoho dalších.

Současná výstava v Centru DOX je součástí širokého projektu Vetřelci a volavky mapujícího sochy ve veřejném prostoru let 1968–1989. Jeho hlavním výstupem je právě vycházející publikace Vetřelci a volavky. Atlas výtvarného umění ve veřejném prostoru v Československu v období normalizace (1968–1989), kterou vydalo nakladatelství Arbor vitae. Kniha obsahuje přes 500 fotografií Hynka Alta a texty od Jiřího Šetlíka, Sabiny Jankovičové, Jany Kořínkové, Tomáš Pospiszyla a Pavla Karouse.


Kurátorka výstavy: Ivona Raimanová 


Koncepce výstavy: Pavel Karous

Doprovodný program k výstavě:

8. 12. | 14h

Komentovaná procházka po stopách výtvarného umění ze 70. a 80. let v Holešovicích a prohlídka výstavy Vetřelci a volavky v DOXu s Pavlem Karousem.

Místo setkání: kašna u výstupu stanice metra Vltavská

15. 12. | 14h

Komentovaná procházka po stopách výtvarného umění ze 70. a 80. let na sídlišti Prosek a prohlídka výstavy Vetřelci a volavky v DOXu s Pavlem Karousem.

Místo setkání: výstup stanice metra Střížkov

13. 1. | 17h

Přednáška: Výtvarné umění ve veřejném prostoru v Reálném socialismu

16. 1. | 17h

Přednáška: Výtvarné umění ve veřejném prostoru v Reálném kapitalismu

19. 1. | 14h

Komentovaná procházka po stopách výtvarného umění ze 70. a 80. let v Dejvicích a prohlídka výstavy Vetřelci a volavky v DOXu s Pavlem Karousem.

Místo setkání: vestibul stanice metra Dejvická u výstupu na Evropskou třídu


Fotografie z vernisáže 18. 11. 2013.