Podcast ParaDOX

Podcast DOXu o současném umění, současném dění a o lidech, kteří ho tvoří.
Proč ParaDOX? Protože je to zvláštní fenomén, který se objevuje v našich životech a nutí nás přemýšlet. Tak jako umění.

#3 Jeden z největších darů, který můžete někomu dát, je naučit ho poslouchat, říká umělec ředitel a choreograf Viliam Dočolomanský

Viliam Dočolomanský v DOXu před měsícem odpremiéroval svůj nový počin – s divadelním souborem Farma v jeskyni nastudoval případ prvního českého teroristy. Pohybová satira s názvem Český hrdina se zaměřuje na současné a palčivé téma dezinformací a politického marketingu. Režisér a ředitel DOXu pro živé umění promluvil ve studiu o fascinaci lidským pohybem, o schopnosti vnímat hudbu a také o energii vrhat se do projektů, které na první pohled není možné zvládnout.

5. 6. 2024

Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.

#2 Jsem člověk, který se sebou celý život experimentuje. O tvorbě jako živém procesu s Kamilou Ženatou

Do výtvarné tvorby Kamily Ženaté se výrazně propisuje její vlastní arteterapeutická praxe, zájem o nevědomí, sny a kolektivní a individuální paměť. To vše se odráží i v její aktuální výstavě v DOXu s názvem Vše jako na počátku světa. Ve studiu mluvila Kamila o vzniku výstavy, o svém nadšení pro mycelium nebo třeba o básních Václava Hraběte.

20. 5. 2024

Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.

#1 Od umění bych čekal zásadní vyrušení ze stereotypu kadžodenního života, říká ředitel a zakladatel DOXu Leoš Válka

Z opuštěné továrny vybudoval největší centrum současného umění v Česku a přes 15 let stojí v jeho čele. Leoš Válka – mecenáš umění, investor, stavař, milovník architektury, umění i literatury – se stal prvním hostem podcastu DOXu o současném umění, současném dění a o lidech, kteří ho tvoří. Ve studiu mluvil třeba o letech strávených v emigraci, o výstavních projektech, které se mu nejvíce vryly pod kůži a třeba i o tom, proč nesnáší slovo „pohoda”.

6. 5. 2024

Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.