Podcast ParaDOX
Podcast DOXu o současném umění, současném dění a o lidech, kteří ho tvoří.
Proč ParaDOX? Protože je to zvláštní fenomén, který se objevuje v našich životech a nutí nás přemýšlet. Tak jako umění.
#17 Měli jsme možnost setkat se přímo s Davidem Lynchem v LA a výstavní projekt mu představit a probrat ho s ním, prozrazuje kurátor Otto M. Urban
V roce 2024 nabídl DOX celkem 11 výstavních projektů, čtyři desítky koncertů a divadelních performancí, letní kino, dvacítku literárních pořadů, stovky vzdělávacích programů a tři velké festivaly. Stejně akční a nabitý plánujeme program i pro rok 2025. A proto jsme si do prvního ParaDOXu v novém roce pozvali hlavního kurátora DOXu, Otto M. Urbana, aby představil výběr chystaných výstav. Otto M. Urban tak prozradil detaily k velké výstavě amerického režiséra Davida Lynche a také k chystaným projektům Marka Škubala, Hynka Martince a Joela-Petera Witkina. Vysvětlil ale také, jak vnímá své působení v DOXu a proč je podle něj vše relativní.
13. 1. 2025
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.
#16 My, jako DOX, nenecháme Václava Havla jen tak srolovat a dát stranou, vzkazuje Daniela Retková
Kdo přijde do kavárny DOXu, toho většinou hned upoutají velké oči a úsměv muže, který na terasu kavárny shlíží z velkoformátové fotografie na zdi Centra DOX. Tím mužem není nikdo jiný než Václav Havel, který byl s DOXem spjat takřka od jeho počátku. A proto jsme si v měsíci, kdy si pravidelně připomínáme jeho odchod, pozvali do posledního podcastu roku 2024 Danielu Retkovou: koordinátorku speciálních projektů DOXu a poslední roky také moderátorku politických diskuzních pořadů (S)tisk doby a Sledujeme. Daniela Retková však byla na začátku 90. let vedoucí tiskového oddělení a členkou „advance teamu” kanceláře tehdejšího prezidenta Václava Havla. V nahrávacím studiu jsme mluvily o tom, jaké náhody jí k práci u prezidenta přivedly, jak vzpomíná na společné zahraniční cesty a proč si jí třeba pozvali prezident G. H. Bush nebo princ Charles.
16. 12. 2024
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.
#15 Záběr odpovídá tomu, jak si představuji toho člověka, takže je to leckdy lehce punkový, říká o své fotografické tvorbě Jaroslav Brabec
Dalším hostem ParaDOXu je kameraman, režisér, pedagog, scénárista a několikanásobný držitel prestižní filmové ceny Český lev Jaroslav Brabec. Do studia však tentokrát přišel představit svou fotografickou tvorbu, kterou lze aktuálně vidět na jeho výstavě Deus Artis ve věži DOXu. Už 50 let navštěvuje výtvarníky a jejich ateliéry a zachycuje je na analogový fotoaparát. V podcastu promluvil nejen o tom, jak se tato jeho vášeň zrodila a o vzpomínkách na řadu výtvarných osobností, ale nezapomněl zmínit i tzv. šedou cihlu nebo důležitost rámečku.
18. 11. 2024
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.
#14 Hlídám si, aby technologie byla mým sluhou a ne pánem, upozorňuje sochař Stefan Milkov
Stefan Milkov se už kolem poloviny 80. let zapojil do aktivit nově se rodící generace postmoderních umělců a v roce 1987 se stal dokonce zakládajícím členem skupiny Tvrdohlaví. Jeho tvorba často vychází z neortodoxního uchopování mytologických, bájných či křesťanských námětů. Sochař, ale také výtvarník a hudebník Stefan Milkov nedávno zahájil v DOXu zatím svou největší výstavu, kterou dostal ke svým 70. narozeninám. Nový díl ParaDOXu není ale jen o výstavě MILKOV, ale také třeba o tom, jaké to je v současné době vytvářet sochy a jak mohou dětské kresby ovlivnit rukopis umělce.
4. 11. 2024
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.
#13 Architekturu pokládám za čistě umělecký obor, říká architekt Petr Hájek
Centrum současného umění DOX je ukázkou špičkové současné světové architektury. Jeho poslední částí, která se otevřela v roce 2018, je experimentální sál DOX+ se zkušebnou a administrativní budovou. Do podcastu ParaDOX jsme pozvali autora této stavby, oceňovaného architekta Petra Hájka. Ve studiu promluvil nejen o tom, jak se dá na DOX+ hrát a jakou roli hráli při navrhování projektu draví ptáci, ale také o tom, o co by chtěl stavbu v budoucnu ještě doplnit.
21. 10. 2024
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.
#12 Na stepperech budeme stoupat do nebeských výšin, abychom se osvobodili od konvencí spojených s ženským tělem, vysvětluje ředitel festivalu ART*VR Ondřej Moravec
Šest dní, tři desítky zážitků ve virtuální realitě a možnost setkat se s jejími autorkami a autory. To vše přinese druhý ročník ART*VR, festivalu virtuální reality a imerzního umění. O tom, co přinese a na co se v DOXu v říjnu během přehlídky těšit, jsme se bavili s ředitelem festivalu Ondřejem Moravcem, který v podcastu zavzpomínal na svou vlastní cestu k médiu virtuální reality, upozornil na nejbizarnější snímky letošního ročníku a také přiznal, kolik má on sám doma virtuálních brýlí.
7. 10. 2024
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.
#11 Odkazuji se k věcem, které mi nejsou jasné a ke snům, které nejsou vysvětlitelné, říká výtvarník Josef Bolf
Josef Bolf patří mezi nejvýznamnější umělce své generace. Je také autorem několika komiksů a krátkých loutkových filmů. Náměty často čerpá z dětství stráveného na sídlišti a jeho typickými hrdiny jsou postavy mladých lidí. Do studia ParaDOXu přišel představit svou novou výstavu s názvem Melancholie vnějších mezí, která v DOXu právě probíhá. V rozhovoru pomluvil třeba o snech, komiksech nebo zvucích Jižního Města.
23. 9. 2024
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.
#10 Festivalový speciál: Návštěvníci by z FALLu měli odcházet povzneseni, přeje si ředitelka festivalu Michaela Šilpochová
Příběhy, zážitky, objevování, sdílení. To je festival FALL. Festival umění, literatury a vzdělávání (Festival of Arts, Literature & Learning). Už druhý ročník FALLu se navzdory svému názvu vznese 19. září ve vzducholodi Gulliver. Nabídne nejrůznější diskuze, čtení, setkání s autory, umělci a dalšími osobnostmi. Také netradiční workshopy, komentované prohlídky, mezioborové vzdělávací programy pro školy, slam poetry, koncerty, performing a mnoho dalšího. Celý koncept festivalu vznikl už před několika lety v hlavě umělecké ředitelky DOXu Michaely Šilpochové. A právě ona přišla do nahrávacího studia představit program a hosty druhého ročníku FALLu.
11. 9. 2024
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.
#9 Učit znamená hledat pozitivní vztah k sobě i k ostatním, vysvětluje Jiří Raiterman
Začíná nový školní rok a protože v DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné, rozhodli jsme se další díl ParaDOXu věnovat vzdělávacím aktivitám DOXu. Hostem nového povídání je kurátor a umělec Jiří Raiterman, který v DOXu vede vzdělávací a rodinné programy a podílí se na různých projektech na pomezí současného umění a vzdělávání. Krom toho nám Jiří prozradí i něco o sobě. Třeba jak se stalo, že se vydal na dráhu pedagoga a co mu dalo stopování.
26. 8. 2024
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.
#8 Baví mě, když něco nejde, přiznává performerka Eliška Brtnická
Eliška Brtnická je přední česká artistka věnující se zejména vzdušné akrobacii. V DOXu ji nyní diváci mohou vidět v autorském představení Thin Skin, ve kterém hledá originální podoby visuté hrazdy. V nahrávacím studiu DOXu jsme s Eliškou mluvili nejen o tomto oceňovaném představení, ale třeba i o tom, jak nahlíží na pohyb, co je pro ni fyzika a nebo jak vnímá strach.
12. 8. 2024
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.
#7 Chceme dostat myšlení o literatuře do veřejného prostoru, říká literární kritička Blanka Činátlová
Pět tuzemských literárních časopisů založilo Cenu literární kritiky. Vítěz bude vyhlášen v březnu 2025 v DOXu. Cenu budou provázet veřejné debaty porot, které mají zviditelnit myšlení o literatuře ve veřejném prostoru. A právě nad myšlením o literatuře se v nahrávacím studiu DOXu zamýšlela Blanka Činátlová – pedagožka, kritička a předsedkyně Spolku literární kritiky. Také prozradila, jak vnímá stoupající oblibu autofikce a kde je její osobní čtenářská radost.
29. 7. 2024
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.
#6 Nedivím se, že největší abstraktní malíři páchali sebevraždy, míní malíř Adam Štech
Adam Štech patří mezi nejvýraznější představitele soudobé české malby. V DOXu nyní představuje zatím svou největší samostatnou výstavu, která čítá přes 50 děl. Jmenuje se houellebecq!, což odkazuje na známého francouzského spisovatele Michela Houellebecqa. Jak je sám s literátem propojen, co pro něj znamená rozpor, jak těžké je namalovat oči a mnoho dalšího přišel malíř povyprávět do podcastu DOXu.
15. 7. 2024
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.
#5 Franz Kafka dovoluje čtenáři podívat se na svět mezerami mezi kulisami, myslí si výtvarník a sochař Jaroslav Róna
Ještě před začátkem léta dorazil do nahrávacího studia v DOXu muž mnoha profesí – sochař, malíř, keramik, umělecký sklář, grafik, scénograf, literát a amatérský herec Jaroslav Róna. V první řadě přišel proto, aby reflektoval výstavu KAFKAesque, na které je zastoupena řada jeho děl. S Franzem Kafkou je Jaroslav Róna propojen řadu let. V podcastu hovořil nejen o tom, která spisovatelova díla jsou pro něj nejzásadnější, ale třeba i o svém pohledu na současnou českou výtvarnou scénu.
2. 7. 2024
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.
#4 Nezjistíš to, dokud to nenamaluješ. O tvorbě, cestování a návratech s malířem Pavlem Formanem.
Malíř Pavel Forman pochází z Bruntálu ve Slezsku. Hrál v metalové kapele, publikoval básně a procestoval takřka celý svět. Za svou práci získal řadu ocenění, dnes vyučuje na Ostravské univerzitě. V DOXu nyní vystavuje své nejnovější práce na výstavě TransForman. Ve studiu mluvil nejen o slovní hříčce, která dala výstavě název, ale třeba také o svém vítězství v litevské realityshow a nebo o dědečkovi, který během řady let vyzdobil svými kolážemi celý bruntálský byt.
17. 6. 2024
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.
#3 Jeden z největších darů, který můžete někomu dát, je naučit ho poslouchat, říká umělec ředitel a choreograf Viliam Dočolomanský.
Viliam Dočolomanský v DOXu před měsícem odpremiéroval svůj nový počin – s divadelním souborem Farma v jeskyni nastudoval případ prvního českého teroristy. Pohybová satira s názvem Český hrdina se zaměřuje na současné a palčivé téma dezinformací a politického marketingu. Režisér a ředitel DOXu pro živé umění promluvil ve studiu o fascinaci lidským pohybem, o schopnosti vnímat hudbu a také o energii vrhat se do projektů, které na první pohled není možné zvládnout.
5. 6. 2024
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.
#2 Jsem člověk, který se sebou celý život experimentuje. O tvorbě jako živém procesu s Kamilou Ženatou.
Do výtvarné tvorby Kamily Ženaté se výrazně propisuje její vlastní arteterapeutická praxe, zájem o nevědomí, sny a kolektivní a individuální paměť. To vše se odráží i v její aktuální výstavě v DOXu s názvem Vše jako na počátku světa. Ve studiu mluvila Kamila o vzniku výstavy, o svém nadšení pro mycelium nebo třeba o básních Václava Hraběte.
20. 5. 2024
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.
#1 Od umění bych čekal zásadní vyrušení ze stereotypu každodenního života, říká ředitel a zakladatel DOXu Leoš Válka.
Z opuštěné továrny vybudoval největší centrum současného umění v Česku a přes 15 let stojí v jeho čele. Leoš Válka – mecenáš umění, investor, stavař, milovník architektury, umění i literatury – se stal prvním hostem podcastu DOXu o současném umění, současném dění a o lidech, kteří ho tvoří. Ve studiu mluvil třeba o letech strávených v emigraci, o výstavních projektech, které se mu nejvíce vryly pod kůži a třeba i o tom, proč nesnáší slovo „pohoda”.
6. 5. 2024
Zaposlouchejte se do podcastu na Spotify a Apple Podcasts.