Apeirogon: Pravdivý příběh

16. 9. 2023, 19:30

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme
 

Vstupné: základní 150 Kč | snížené 100 Kč | 30 % sleva pro členy DOX Klubu 

Jazyk: Anglicky i česky, akce bude tlumočená.

Akce se koná v rámci festivalu FALL.

Vzducholoď Gulliver
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Hosty závěrečného večera festivalu budou Colum McCann a hlavní protagonisté jeho románu Bassam Aramin a Rami Elhanan.

Bassam Aramin je Palestinec. Rami Elhanan je Izraelec. Svět se pro oba nenávratně změnil poté, co v konfliktu znepřátelených stran oba ztratili své dcery: desetiletá Abir byla zabita gumovým projektilem a třináctiletá Smadar se stala obětí sebevražedných atentátníků. 

Rami a Bassam k sobě přesto našli cestu a stali se z nich nejlepší přátelé. To je příběh románu Apeirogon. Ale je to i skutečný příběh Bassama Aramina a Ramiho Elhanana, dvou otců, kteří dnes jezdí společně po světě, aby svým příběhem inspirovali k větší míře porozumění. 

S Bassamem Araminem a Rami Elhananem se Colum McCann setkal v rámci aktivit neziskové organizace Narrative 4 zaměřené na rozvoj empatie prostřednictvím sdílení příběhů, kterou v roce 2013 založil.  

O své zkušenosti, síle příběhu i skutečné empatii budou Rami Elhanan, Bassam Aramin a Colum McCann mluvit v rámci posledního večera festivalu FALL.

Moderuje: Petr Vizina

Colum McCann je autorem sedmi románů, tří sbírek povídek a dvou děl literatury faktu. Narodil se a vyrůstal v irském Dublinu a je držitelem mnoha mezinárodních cen, včetně americké Národní knižní ceny, Mezinárodní dublinské literární ceny, Chevalier des Arts et Lettres udělované francouzskou vládou, několika Evropských cen, ceny za nejlepší zahraniční román roku 2010 v Číně a dokonce i nominace na Oscara. V roce 2017 byl zvolen do Americké akademie umění. Jeho texty byly publikovány ve více než 40 jazycích. Je prezidentem a spoluzakladatelem neziskové globální organizace pro sdílení příběhů Narrative 4. Žije a pracuje v New Yorku. Jeho nejnovější román Apeirogon získal několik významných mezinárodních ocenění. V lednu 2024 vyjde jeho nová kniha faktu s názvem American Mother (Americká matka). Česky dosud vyšly v roce 2011 jeho romány Co svět světem stojí a Zoli (oba v nakladatelství Odeon).

Bassam Aramin je palestinský akademik a Rami Elhanan je izraelský grafický designér. Oba ztratily své dcery kvůli násilí ve své vlasti. Přesto se z nich stali nejlepší přátelé a společně pořádají přednášky po celém světě, aby přispěli k většímu porozumění mezi lidmi. Příběh o nepravděpodobném přátelství dvou otců, které spojil smutek i touha po míru, inspiroval oceňovaný román Apeirogon Columa McCanna. Český překlad románu autor i jeho aktéři představí během festivalu.

Generální partner festivalu FALL

Partneři festivalu FALL