Bolest těch druhých

8. 12. 2022 – 14. 5. 2023

Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
11.00 – 19.00
středa:
11.00 – 19.00
čtvrtek:
11.00 – 19.00
pátek:
11.00 – 19.00
sobota:
11.00 – 19.00
neděle:
11.00 – 19.00

Zvažte, zda je návštěva výstavy vhodná pro děti do 12 let.

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Výstavu Bolest těch druhých doprovází obsáhlý katalog. V prodeji v knihkupectví Bendox.

Výstava je prodloužena do 14. května 2023.

Susan Sontag ve slavné eseji S bolestí druhých před očima (2003; česky 2011) navrhla zásadní přehodnocení obrazů bolesti, hrůzy a krutosti. Položila v ní důležitou otázku: jak lze zprostředkovat utrpení, které je pro ty, kteří ho sami nezažili, nepředstavitelné?

Cílem výstavního projektu Bolest těch druhých je zamýšlet se nad schopností umění vypovídat o válce, ale především nad naší (ne)schopností vztahovat se prostřednictvím umění k hrůzám války a k bolesti lidí, které zasáhla.

Vznik tohoto projektu podnítila neospravedlnitelná ruská invaze na Ukrajinu a nevýslovná zvěrstva, k nimž dochází už mnoho měsíců. Důležité však je, že hlavním tématem výstavy není válka na Ukrajině. A není to ani politika či idelogie. Chtěli bychom postihnout univerzální lidskou zkušenost – schopnost přiblížit se bolesti a utrpení druhých prostřednictvím umění. 

Výstava uvede současnou malbu, fotografii, grafiku, videa a instalace umělců z různých zemí, zastoupeni jsou Andres Serrano, Christian Boltanski, Gerhard Richter, Nikita Kadan a další. Historická umělecká díla zasadí dané téma do širších souvislostí.  

Goyův cyklus Hrůzy války je drastickým mementem brutality, která v 19. století provázela boj Španělska za nezávislost. Promlouvá k nám toto dílo stejně jako válečné obrazy konfliktů 21. století? Může umění přinášet porozumění, které se liší od racionálního rozboru vlastního jiným přístupům?

Snad nikdy jsme nebyli tak „blízko“ válce jako nyní, kdy lidé, kteří se ocitli v ohnisku konfliktu na Ukrajině, v reálném čase sdílejí videa a zprávy. Díváme se na jejich srdceryvné příběhy a nasloucháme jejich plačícím hlasům. Je však možné opravdu pochopit bolest druhých, když válku sledujeme na obrazovkách z pohodlí našich domovů? A co k tomu může říct umění?

Výstavu doprovodí řada akcí pro veřejnost, například přednášky, besedy, debaty a vzdělávací programy pro školy i rodiny. K výstavě vyjde speciální publikace.

Kurátoři: Leoš Válka, Otto M. Urban, Michaela Šilpochová, Tomáš Glanc a Stefano Carini

Vystavující umělci: Hans Peter Alvermann, Ali Arkady, Christian Boltanski, Dario Bosio, Wilhelm Brasse, Sergey Bratkov, Jacques Callot, Robert Capa, Stefano Carini, Maurizio Cattelan, Dagmar Demming, Otto Dix, Roger Fenton, Abel Gance, Francisco Goya, Stanley Greene, Gottfried Helnwein, Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Bohuš Kubinský, Sasha Kurmaz, Kateryna Lysovenko, František Novák, Marsel Onysko, Claus Otto Paeffgen, Party Of The Dead, Gerhard Richter, Andres Serrano, Tim Shaw, Chaim Sokol, Bohdan Sokur, Lena Stroganova & Alina Dykhman, Alexander Tinei, Rosemarie Trockel, Nick Ut, Matvei Vaisberg, Jitka Válová, Vasilij Vasiljevič Vereščagin, Alina Yakubenko, Yōsuke Yamahata a Kamila Ženatá

Partner výstavy

Výstavou s kurátory
a umělci