Owen Pallett

14. 11. 2023, 20:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí vstupenka? 1. kategorie 700 Kč | 2. kategorie 500 Kč 

Odhadovaná délka koncertu: 90 minut

Koncert se koná v rámci festivalu Prague Sounds.

Multifunkční sál DOX+
Poupětova 3, Praha 7
Ukázat na mapě

Kanadský houslista, skladatel a mistr loopingu Owen Pallett přiváží na Prague Sounds do sálu DOX+ svoji ohromující sólovou show.

Spolupracovali s Arcade Fire a Brianem Enem, aranžovali pro Taylor Swift a Pet Shop Boys a byli nominováni na Oscara za hudbu k filmu Her režiséra Spikea Jonzeho. Kanadští houslisté, klávesisté, kytaristé a zpěváci Owen Pallett jsou však zdaleka nejpůsobivější, když předvádějí svou vlastní tvorbu v té nejčistší podobě – jen sami na pódiu čarují svým typicky svérázným způsobem hudební magie, když vytvářejí, cyklí, vrství a prolínají linky houslí, kláves, kytary a zpěvu v reálném čase.

Pallett jsou klasicky vzdělaní houslisté a skladatelé (jejich skladby si objednaly mimo jiné instituce a ansámbly jako Barbican, Bang on a Can či Torontský symfonický orchestr), ale v roce 2000 se rychle prosadili na nezávislé hudební scéně, tehdy ještě pod pseudonymem Final Fantasy. Jejich druhé album pod tímto jménem, He Poos Clouds z roku 2006, oceňované mimo jiné za nápadité smyčcové kvartetní aranže v aktuálních osobitých písních, získalo hudební cenu Polaris. V roce 2010 počínaje albem Heartland začali Pallett vydávat hudbu pod vlastním jménem. O čtyři roky později následovalo oceňované album In Conflict, na němž se podílel kytarovými a syntezátorovými linkami Brian Eno. V roce 2020 se Pallett vrátili s albem Island, na němž ve spolupráci s London Contemporary Orchestra vytvořili zcela pohlcující zvukovou krajinu na albu, které řada kritiků označila za jejich dosud nejlepší práci. Tvorbu této kanadské hudební osobnosti lze popsat jako hutný, místy těkavý komorní pop. Jejich složité písně, sofistikované a zároveň hravé, oplývající střídavě krásou, napětím i drásavostí, vytváří živoucí světy, v nichž se zabydlují Pallettova alter ega.

Pallettovy živé koncerty jsou silným zážitkem. Nejde přitom jen o uměleckou a technickou brilanci, ale také o emocionální autenticitu a bezprostřednost, kterými se odlišují od mnoha kolegů. Pallett, kteří se vždy snažili rozšířit záběr své živé tvorby, si před několika lety postavili speciální loopovací zařízení založené na pedalboardu. „Nesnášíme hraní s laptopem na pódiu. Strávili jsme tak šest měsíců zkoumáním možností a stavěním vlastního zařízení na míru. Myslíme, že by to mohla být ta nejlepší věc, jakou kdy svět slyšel,“ říkají Pallett. Přijďte se do DOX+ přesvědčit.