Thin Skin

13. 2. 2024, 19:00
14. 2. 2024, 19:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí vstupenka? základní vstupné 340 Kč | studenti, senioři a ZTP 250 Kč

A co členové DOX Klubu? 30 % sleva na vstupenky

Představení se koná v rámci mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis.

Auditorium
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Vystoupení etablované cirkusové akrobatky Elišky Brtnické se vyznačují postupy, které jsou běžné spíš v současném zahraničním cirkuse, než na domácí scéně. Její tvorba je navíc charakteristická výraznými výtvarnými prvky.

V představení Thin Skin hledá autorka originální podoby visuté hrazdy. Takové, které otevírají nové možnosti pohybu lidského těla, čímž spolu tvoří unikátní atmosféru a přináší hlubší sdělení. V díle Thin Skin vytváří Eliška Brtnická kinetické instalace „levitujících“ tenkých tyčí a lidských těl. Tělo a materiál – dva prvky v jednom prostoru, jejichž existence závisí na sobě navzájem. Tři performeři (Eliška Brtnická, Alžběta Tichá, Filip Zahradnický) v představení důkladně prověřují své těžiště i těžiště tyčí. Vše je krutou otázkou času. Pohyblivé sochy mizí tak rychle, jak se objevily. Tělo se otiskne v hmotě, obraz v mysli, čas se ohýbá. Thin Skin je křehkost, zranitelnost, nestabilita.

Ve spolupráci s Centrem současného umění DOX a v jeho působivých prostorách vznikla hypnotizující inscenace na rozhraní pohybové instalace a současného cirkusu.

Performance byla oceněna hlavní cenou festivalu Česká taneční platforma 2023 a Cenou divadelních novin 2023

koncept, režie: Eliška Brtnická
tvorba účinkují: Alžběta Tichá, Filip Zahradnický / Lukas Bliss, Eliška Brtnická
Sound design: Stanislav Abrahám, Roman Džačár
light design: Martin Špetlík
světla: Prokop Vondruška, Jan Hugo Hejzlar 
choreografická spolupráce: Ilona Jäntti, Markéta Vacovská, Hana Turečková, Stéphanie N’Duhirahe
kostýmy: Tereza Kopecká
materiál: Prokop Vondruška
dokumentace procesu tvorby: Kateřina Korychová
foto: Anna Benháková
video: Kryštof Čížek
producent: Cirkus Mlejn, z.s.
koprodukce: Centrum současného umění DOX 

Projekt podpořili: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury České republiky 
Partneři: KD Mlejn, Cirqueon, DIOD, Metropolis.dk

Performeři:

Eliška Brtnická je performerka, choreografka, dramaturgyně a režisérka. Vystudovala obor nonverbální divadlo na pražské HAMU, kde v loňském roce dokončila doktorské studium zaměřené na současný cirkus. V roce 2010 založila soubor Cirkus Mlejn, pod jehož jménem vytváří své projekty. V roce 2017 absolvovala na prestižní francouzské cirkusové škole CNAC v Châlons-en-Champagne celoroční kurz cirkusové dramaturgie. Dlouhodobě se zabývá uměleckým výzkumem na poli současného cirkusu. Působí také jako dramaturgyně mezinárodního festivalu Fun Fatale. 

Alžběta Tichá je performerka, akrobatka a autorka. Než objevila svou vášeň pro závěsnou akrobacii, studovala tanec na konzervatoři Duncan Centre v Praze. V roce 2020 absolvovala Codarts - University of Arts v Nizozemsku, obor vertikální lanom a o tři roky později program International Circus Center for Artistic Research ve Španělsku. Jako performerka se podílela na různých projektech, například Jeníček a Mařenka od Matěje Formana, Kid od Francesca Sgró, Li(n)es od Daniela Gulka, Kniha džunglí od Štěpána Pechara a Matěje Formana, Krajina Těla od Radima Vizváryho a dalších. Je spoluzakladatelkou skupiny Feel the Universe Circus Company, ale věnuje se i autorské tvorbě. V současné době tvoří autorský projekt Frequency, který byl zařazen do výběru dvanácti nejlepších projektů platformy Circus Next.

Filip Zahradnický je performer a žonglér. Vystudoval The Academy of Modern Circus v Kodani. S absolventským představením Vermilion se prezentoval na Festival Mondial du Cirque de Demain, kde získal dvě ocenění. Je členem Cirku La Putyka, se kterým účinkoval v berlínském Chamäleonu, účinkoval v několika mezinárodních projektech a věnuje se také autorské sólové tvorbě.

Lukas Bliss je performer, žonglér, tanečník a tvůrce. Vystudoval obor Nonverbální divadlo na pražské HAMU, kde v roce 2019 absolvoval se sólovým představením LAVABO. Je spoluzakladatelem souboru My Kluci, co spolu chodíme, který se věnuje improvizaci a fyzickému divadlu. Spolupracuje také se soubory Tantehorse, POCKETART, Farma v Jeskyni a Spitfire company. Ve své vlastní tvorbě pracuje se spojením objektu, tance a prostoru.