Úhel pohledu: Identita

26. 4. 2024 – 28. 2. 2025

Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
Zavřeno
středa:
12.00 – 18.00
čtvrtek:
12.00 – 18.00
pátek:
12.00 – 18.00
sobota:
12.00 – 18.00
neděle:
12.00 – 18.00

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Zveme vás na vernisáž výstavy ve čtvrtek 25. dubna 2024 od 18 hodin. Součástí vernisáže bude zvukový workshop se Synth Library Prague a performance v podání Das Thema.

Kdo jsem? Kým jsem? Tělem? Vzpomínkou, sny? Pomáhá mi umění poznat sebe sama? A proč umění?

Další pokračování dlouhodobého projektu, který propojuje formát výstavy a učebny, se soustředí na téma lidské identity. Právě identita se objevila jako ústřední motiv spolupráce s mladými lidmi, studenty, dospívajícími. Téma projektu / výstavy je sice obecně platné, ale další otázky a odpovědi nabízí v rámci doprovodných vzdělávacích programů. Kdy a co je chyba? Co znamená každodennost, lhostejnost a kdy je potřeba naše pozornost? Jaké máme stereotypy a předsudky při vnímání uměleckých děl a především sebe a druhých?Do středu zájmu se přirozeně dostává podoba člověka; jeho tělo, oděv, chování. Identita člověka a různé úhly pohledu na ni.

Kurátoři: Ondřej Horák (Fuczik), Jiří Raiterman
Vystavující umělci: Andrea Baštýřová Lédlová, Milena Dopitová, Kamera
Skura, Lukáš Houdek, Thea JaCobra, Vladimír Turner

Na výstavě představují své práce současní umělci a umělkyně zastupující nejrůznější média i generace. Z nejmladších je to Andrea Baštýřová Lédlová, která u svých objektů vychází z běžných sociálních momentů i rodinných historek, ale výsledkem jsou jakési „drag queens“ bez jasné identity, věku nebo genderu. Mladší generaci zastupuje i Thea Ja Cobra. Je tu zastoupen/a sérií fotografií upravených pomocí současných technologií, které také ukazují lidské tělo bez obvyklých genderových označení. Ale jinak. A jiným způsobem je lidská podoba upravená v trojici portrétů umělecké skupiny Kamera Skura.

Práci Mileny Dopitové na výstavě představuje projekt Sixtysomething, který sice vznikl již v roce 2003, ale působí stále aktuálně a lze ho nahlížet také z pohledu ageismu a jeho dopadů. Také práce Lukáše Houdka se objevují na umělecké scéně delší dobu. Houdek je svou povahou práce řazený mezi umělce-dokumentaristy zaměřené na změny pohledu na genderové a rasové předsudky. Projekce filmu Vladimíra Turnera, upraveného pouze pro potřeby výstavy v DOXu, naznačuje křehkost stability mezi člověkem a okolním světem, ohrožení jeho původní identity a stability.

Partner výstavy a vzdělávání Centra současného umění DOX