Ať máte jasno, než vás rozptýlíme
Kolik stojí vstupenka? základní vstupné 340 Kč | studenti, senioři a ZTP 250 Kč
A co členové DOX Klubu? 30 % sleva na vstupenky | kategorie Patron a Podporovatel mají vstup zdarma
Délka představení je 40 minut.
Auditorium
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě
Sólová inscenace na pomezí tance, fyzického divadla a výtvarného umění, která přináší vizuálně působivou studii rovnováhy, vytrvalosti a kreativity.
22 konferenčních židlí, obsesivní rytmus a jedno tělo v neustálé interakci s prostorem. V sólové inscenaci PLI se Viktor Černický stává architektem i živým stavebním materiálem, který v nekonečném cyklu konstrukce, dekonstrukce a rekonstrukce proměňuje obyčejné objekty ve fascinující vizuální kompozice. Prostor se pod jeho rukama neustále formuje – dynamická instalace se střetává s performativní precizností, pohyb se mění v sochu, chaos v dokonale organizovaný celek. Navazujíc na barokní filosofii Gottfrieda Wilhelma Leibnize, PLI je nepředvídatelné a vtipné představení, kde je barokní robustnost nahrazena prostorovou skromností a materiálním minimalismem.
Od své premiéry v roce 2018 bylo PLI uvedeno na více než 120 světových scénách – od vůbec prvního uvedení české choreografie v pařížském Théâtre de la Ville, přes Barcelonu, Řím, Stockholm až po Bangkok, Hongkong a další. Z téměř 700 různých projektů se PLI zařadilo mezi dvacítku evropských představení v prestižním katalogu Aerowaves Twenty20. Mladé diváctvo v Londýně pomohlo projekt adaptovat pro nejmenší věkové kategorie v projektu Shape It. V roce 2019 získalo PLI Cenu diváků i Hlavní cenu České taneční platformy. Za koncept a choreografii obdržel Viktor Černický nominaci v kategorii Tanec tanec a pohybové divadlo v rámci Ceny Divadelních Novin novin 2019. V Praze tento projekt přesto zůstává téměř neznámý.
„Leibniz spojuje zdánlivě nemožné. Přivádí nás k přemýšlení o komplexnosti a rafinovanosti tohoto světa pomocí velmi jednoduchých a pochopitelných principů. Rozmnožuje je a skládá, ohýbá je všemi možnými způsoby a tolikrát, až nakonec stojíme před Světem jako sofistikovaným architektonickým dílem. Vytváří dílo extrémně bohaté na detaily, propracované ve stylu, robustně tvarované a těžko uvěřitelné, a přesto zůstává jednoduchý, skromný a absolutně pravdivý. Leibniz byl skutečným dítětem barokní epochy. Myšlenka, která mě vedla k vytvoření představení, které ohýbá naši představivost a tají náš dech, aniž bychom byli plytcí ve formě a přímočaří ve výrazu, tak nakonec vyplývá z barokního ohýbání reality a Leibnizovy potřeby odrážet skutečnosti, které se pro svobodnou lidskou bytost často stávají transcendentními.” (Viktor Černický)
DOX uvádí dílo Viktora Černického v rámci svého programu podpory etablovaných českých performerů s originálním scénickým jazykem.
„Od samého počátku své kariéry vzal oblast scénického umění útokem. Diváky ohromil svými osvěžujícími nápady a získal řadu ocenění za svůj jedinečný styl. Viktor Černický je nazýván vizionářem i budoucí nadějí divadelního umění." (Dansnät Sverige)
„Je nenápadné, zvláštně dojemné a velmi osvěžující vidět představení, ve kterém lidé pro jednou nejsou středem pozornosti.“ (Sanjoy Roy, Springback Magazine)
Koncept / choreografie / performance: Viktor Černický
Scénografie: Drahomír Stulír
Light design: Zuzana Režná / Martin Příhoda
Dramaturgie: Lukáš Karásek
Premiéra: 11. listopadu 2018, PONEC – Divadlo pro tanec
Koprodukce: Tanec Praha / PONEC – Divadlo pro tanec
Představení vzniklo ve spolupráci s: BuranTeatr Brno, CNK Záhrada v Banské Bystrici (SK), Stanica Žilina-Zariečie (SK), Théâtre De L’arsenal ve Val-de-Reuil (FR), CIRQUEON Praha, Divadlo Alfréd ve dvoře, Studio Alta a Festival Bazaar, Divadlo Pôtoň (SK), Festival Kiosk (SK), Operaestate Bassano del Grappa (IT). Představení vzniklo za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Brna. Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Hlavního města Prahy.
Partneři projektu

