Sedm koncertů soudobé vážné hudby v DOXu

Kontakt pro média

Hana Janišová
+420 739 573 568
hana.janisova@dox.cz

Centrum současného umění DOX ve spolupráci s Ostravským centrem nové hudby, festivalem Struny podzimu, Orchestrem Berg a festivalem Contempuls představuje špičkové interprety soudobé hudby. Během listopadu a prosince 2019 se v oceňovaném sále DOX+ uskuteční sedm žánrově pestrých koncertů soudobé vážné hudby.

Multifunkční sál DOX+ s bezkonkurenční akustikou, vhodným prostorovým vztahem mezi diváky a interprety, moderním architektonickým image a v souvztažnosti s jinými současnými uměleckými žánry se za za poměrně krátkou dobu etabloval na vlajkovou loď soudobé hudby v České republice.

Uváděním tvorby soudobých českých a zahraničních skladatelů v podání našich i zahraničních špičkových interpretů DOX ve spolupráci s významnými českými partnery realizuje programovou linii soudobé hudby v její žánrové pestrosti. „Nejvýznamnější události na poli soudobé hudby v Česku se soustředí na jedno reprezentativní místo prestižního kulturního centra, které slouží zároveň více žánrům, čímž se umocňuje a rozšiřuje divácká obec a zájem o zážitek ze soudobé hudby,“ říká Viliam Dočolomanský, programový ředitel pro živé umění. 

Metropolitní dramaturgie

Díky pravidelnému partnerství s festivaly Struny podzimu, Contempuls, Pražské jaro, Americké jaro, Prague music performance a s tělesy Orchestr Berg, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Ostrava New Orchestra a dalšími se daří přinášet Praze české a světové premiéry soudobé hudby coby důležitou a kontinuální součást metropolitní dramaturgie. Premiéry soudobé hudby se tak stávají důležitou společenskou událostí a zážitkem pro vnímavé návštěvníky bez jakékoliv jazykové nebo kulturní bariéry. 

„Podpora uvádění vzniku nových děl soudobé hudby v multifunkčním sále DOX+ přináší zážitek z kontemplace přítomného momentu a zároveň je lékem na kulturní ‚nevědomí‘ a kulturní xenofobii u nás,“ uzavírá Viliam Dočolomanský. 

Sedmero koncertů a veřejný rozhovor

V úterý 5. listopadu zde vystoupil 85členný mezinárodní orchestr ONO (Ostrava New Music Orchestra) pod vedením dirigenta Petra Kotíka, který v pražské premiéře přednesl tři zásadní skladby řeckého skladatele Iannise Xenakise. Jako sólisté se představili trombonista William Lang, barytonista Holger Falk a perkusista Tamás Schlanger.

Včera, 6. listopadu, v rámci festivalu Struny podzimu uvedl tři své kompozice newyorský skladatel Michael Gordon. Zazněla skladba Timber pro šest perkusistů hrajících na simantry či menší dřevěné fošny v interpretaci newyorského ansámblu Mantra Percussion, i Gordonovy smyčcové kvartety Clouded Yellow a Potassium v podání domácího Zemlinského kvarteta.

V pondělí 11. listopadu vystoupí Orchestr Berg s nizozemskými novinkami v českých premiérách – podle nich dostal koncertní večer název Tulip. Sál DOX+ rozezní hudba skladatelů, kteří v současnosti žijí a tvoří v Nizozemsku. Patří mezi ně Joël Bons, matador současné nizozemské hudební scény a čerstvý držitel Grawemeyerovy ceny, Andys Skordis, původem z Kypru, nebo Giuliano Bracci z Itálie. V klarinetovém koncertu renomovaného Michela van der Aa se představí Renata Raková.

Festival Contempuls ve svém 10. ročníku opět drží krok se světovými trendy v současné vážné hudbě a přinese čtyři koncerty ve dvou večerech v českých i světových premiérách. 24. 11. v 19 h zazní v české premiéře instrumentální opera Před zákonem (Vor dem Gesetz) podle povídky Franze Kafky. Vystoupí sedm mluvících hráčů na nástroje i nenástroje z německého souboru soudobé hudby ascolta. Koncertu předchází veřejný rozhovor (24. 11. v 17.30, DOX) se skladatelem Martinem Smolkou a libretistou Jiřím Adámkem. O tom, kde končí a začíná hudba, s nimi bude hovořit Boris Klepal.

Od 20.30 zahraje japonská klavíristka Satoko Inoue dvě skladby svého krajana Jo Konda, klavírní dílo klasika americké avantgardy Mortona Feldmana i kompozici For Piano, Part K z volného cyklu klavírních děl českého skladatele Luboše Mrkvičky, která bude uvedena ve světové premiéře.

O týden později, 1. prosince, vystoupí o sedmé večerní Trio Catch – instrumentalistky původem z Maďarska, Švýcarska a Jižní Korey. Na klarinet, violoncello a klavír zahrají kromě jiných skladbu českého skladatele Jakuba Rataje, napsanou přímo na objednávku festivalu Contempuls. Festival uzavře ve 20.30 koncert jednoho z nejlepších skandinávských souborů současné hudby, norského tria POING, které představí reprezentativní výběr ze svého širokého repertoáru.

Fotografie ke stažení