Anthony Braxton: Trillium X

1. 8. 2023, 17:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí vstupenka? 

  • early bird: prvních 50 vstupenek za 850 Kč
  • základní 950 Kč
  • studenti a senioři 20 % sleva
  • ZTP + ZTP/P 50 % sleva 
    (sezení volné)

Koncert se koná v rámci festivalu Prague Music Performance.

Multifunkční sál DOX+
Poupětova 3, Praha 7
Ukázat na mapě

Světová premiéra opery

Ambiciózní multimediální operní projekt Trillium Anthony Braxtona vzniká už od 90. let. Americký experimentální hudebník a unikátní improvizátor v něm zkoumá témata metafyziky, mystiky i lidského vědomí. Světová premiéra části Trillium X zazní v podání PMP Orchestra za Braxtonovy aktivní účasti. Jeho dlouholetý přítel, skladatel a trombonista Roland Dahinden, se ujme dirigování. Nenechte si ujít příležitost zakusit jedinečnou poetickou operu, která se dle slov samotného Braxtona odehrává ve „čtyřech výzkumných snových prostorech“ s „fantasticky pojatou logikou vyprávění“.

Anthony Braxton, Skladatel a multiinstrumentalista narozený v Chicagu, je považován za jednoho z nejvýznamnějších hudebníků, pedagogů a tvůrčích myslitelů posledních padesáti let. Díky průlomovým vlastnostem svého díla, jakož i mentorství a inspiraci, které zprostředkoval generacím mladých muzikantů, se v komunitě experimentální hudby těší velké úctě. Jako saxofonista a skladatel prolomil nové konceptuální i technické hranice trans-africké (jazzové) i trans-evropské (americké experimentální) hudební tradice v severní Americe. Svými vlastními hudebními počiny nebo jako člen organizace Association for the Advancement of Creative Musicians (AACM) založené v Chicagu na konci 60. let, se zařadil po bok tak výjimečných improvizátorů, jako byli Warne Marsh, John Coltrane, Paul Desmond, Ornette Coleman a Albert Ayler, ale i skladatelů, jako byli Charles Ives, Harry Partch a John Cage. Kromě toho rozpracoval vlastní koncepce techniky hry na nástroje, témbru, metra a rytmu, vedení hlasů a nástrojového složení souborů, harmonie a melodie, improvizace a notového zápisu do osobní syntézy těchto tradic s evropskou uměleckou hudbou 20. století, jejíž základy položili skladatelé jako Schoenberg, Stockhausen, Xenakis, Varese a další. 

Jeho rozsáhlé dílo nemá obdoby – od raných počinů sólisty-průkopníka v pozdních 60. letech přes eklektické experimenty na značce Arista Records v 70. letech, výjimečný kvartet 80. let až po nedávné počiny jako je jeho cyklus oper Trillium a celodenní hudební projekt založený na zvukových instalacích Sonic Genome Project. Jeho kapely – od malých ansámblů ze 70. let až po ty současné – jsou považovány za ty nejinovativnější své doby a jeho Creative Orchestra Music svedla dohromady odlišné proudy amerických jazzových orchestrů, pochodových kapel a experimentální postupy s tradicemi evropské koncertní hudby a dala tak vzniknout naprosto jedinečnému kompozičnímu stylu. Jeho pokračující a rozvíjející se hudební systémy za posledních 15 let, včetně Ghost Trance Music, Diamond Curtain Wall Music, Falling River Music, Echo Echo Mirror House Music a ZIM Music, sloužily jako líheň pro některé z nejzajímavějších umělců současné generace. Braxton je držitel mnoha ocenění, včetně Guggenheimova stipendia z roku 1981, MacArthurova stipendia z roku 1994, ceny Doris Duke Performing Artist Award z roku 2013, ceny NEA Jazz Master Award z roku 2014, a držitel čestných doktorátů z Université de Liège (Belgie), New England Conservatory (USA) a stipendia United States Artists Fellowship 2020