Architekt Mat Cash a projekty studia Heatherwick

24. 10. 2019, 18:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Vstup zdarma po předchozí registraci.

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Mat Cash z londýnského studia Heatherwick, jednoho z nejvýznamnějších architektonických studií současnosti, vystoupí ve čtvrtek 24. října 2019 od 18 hodin s přednáškou „Designing the Human-Centric City“. Po jejím skončení bude vyhlášen vítěz 5. ročníku soutěže pro studenty a čerstvé absolventy architektonických oborů Kaplicky Internship. Letošní vítěz absolvuje tříměsíční stáž právě ve studiu Heatherwick.

Mat Cash představí nejnovější projekty studia Heatherwick a zaměří se zejména na to, jak lze prostřednictvím promyšleného designu vytvořit místa, která dávají lidem možnost vnímat své okolí novým způsobem a jak mohou urbanistické změny přispět k lepšímu soužití. Posluchače seznámí s pozadím vzniku projektů, jako je Coal Drops Yard v Londýně, Zeitz MOCAA v Kapském Městě, 1000 Trees v Šanghaji a Vessel v New Yorku.

Mat Cash přijíždí do Prahy jako člen odborné poroty 5. ročníku soutěže Kaplicky Internship, jejíž vítěz získá příležitost absolvovat ve studiu Heatherwick tříměsíční stáž. Do druhého kola soutěže postoupilo šest studentů a čerstvých absolventů architektonických oborů českých vysokých škol. Vedle Mata Cashe v porotě usednou architekt a vysokoškolský pedagog Michal Kohout, historik architektury Zdeněk Lukeš a ředitel londýnského Design Musea Deyan Sudjic. Čestnou členkou poroty je Eliška Kaplický Fuchsová.

Přednáška Mata Cashe se uskuteční od 18 hodin a bude probíhat v angličtině. Po jejím skončení bude vyhlášen vítěz Kaplicky Internship 2019 a následně budete mít možnost prohlédnout si soutěžní práce všech šesti finalistů. Soutěž organizuje nadace Bakala Foundation ve spolupráci s londýnským Design Museem a Nadačním fondem Kaplicky Centre.

Studio Heatherwick a Mat Cash

Studio Heatherwick založil britský designér Thomas Heatherwick. Více než dvousetčlenný tým studia propojuje architekturu, design a urbanistické plánování. Studio je známé zejména svou nekonvenčností, nápaditostí a jedinečností. Mezi jejich projekty patří nová dominanta New Yorku, vyhlídková věž z propletených schodišť Vessel, „chlupatý“ britský pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji, nový vzhled londýnského dvoupatrového autobusu nebo kotel pro oheň na Olympijských hrách v Londýně 2012. Studio se věnuje především projektům s významným pozitivním sociálním dopadem. V současnosti pracuje na 30 projektech v 10 zemích napříč čtyřmi kontinenty.

Mat Cash vede projekty studia Heatherwick ve Velké Británii, Japonsku, Singapuru a USA. Patří mezi ně nová rezidenční věž v Singapuru, pečovatelské centrum Maggie‘s pro pacienty s rakovinou ve Velké Británii či nový veřejný prostor v New Yorku, Pier55. Nedávno jeho tým dokončil oceňované muzeum současného afrického umění v Kapském Městě, Zeitz MOCAA.