Architektura VII. dne

17. 3. – 22. 5. 2017

V osmdesátých letech se Polsko nedobrovolně stalo největší světovou laboratoří tzv. bottom-up architektury.
Od konce 2. světové války bylo v Polsku postaveno 3 780 kostelů, což je více než v jakékoliv jiné evropské zemi. Většina z nich byla postavena v osmdesátých letech, tedy v době, kdy výstavba kostelů nebyla ani povolena ani zakázána, a tudíž sehrála významnou roli v politice studené války.
Autoři projektu Architektura VII. dne - Iza Cichońska, Karolina Popera a Kuba Snopek – se snaží uceleně dokumentovat tyto polské kostely a okolnosti jejich vzniku. Nejen že se tyto stavby vzpírají prefabrikaci a pravidelnosti příznačné pro tehdejší architekturu východního bloku, ale jsou i výsledkem komunitní snahy, která stavěla na lokálním financování a investicích, dávno předtím než se tyto přístupy staly trendy v architektuře 21. století. 
V rámci doprovodného programu se zaměříme např. na téma komunitní architektury či paralel v českém prostředí.
Kurátoři: Iza Cichońska, Karolina Popera a Kuba Snopek
DOPROVODNÝ PROGRAM:

6. 4. 2017 |  19:30

Přednáška architektů Érica Lapierre (FR) a Kuby Snopka (PL) / Architektura VII. dne, akce se koná v sále Kino35 (Francouzský institut v Praze).
8. 4. 2017 | 16:00
Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Karolina Popera, v anglickém jazyce, zdarma k platné vstupence, rezervace nutná na rezervace@dox.cz
30. 4. 2017 | 14:00
ČASOLAP - program pro mladé od 13 let, jejich rodiče a prarodiče na téma fenoménu sdílení a komunitní architektury, více informací a rezervace na rodiny@dox.cz
Spoluorganizátorem výstavy je Polský institut v Praze.