BADIUCAO: Umění protestu

18. 5. 2022, 17:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí lístek? 210 Kč

A co členové Klubu přátel? Vstup zdarma (rezervace nutná)

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Čínský umělec a aktivista, který vystupuje pod pseudonymem Badiucao, svými protestními aktivitami v posledních letech výrazně zaujal světovou veřejnost. Naposledy přinesla zahraniční média, která Badiucaa označují jako „čínského Banksyho“, zprávy o jeho výstavě v italské Brescii, kterou se čínská vláda pokusila zrušit. 

Protestnímu umění se Badiucao začal věnovat poté, co zhlédl tajně natočený dokument o masakru na náměstí Nebeského klidu. Zanechal studia a v roce 2009 emigroval do australského Melbourne, kde pracoval jako učitel na základní škole a vytvořil zde své první satirické kresby. Několik let pracoval anonymně, na veřejných akcích vystupoval s maskou. V roce 2018 působil v Berlíně jako asistent Aj Wej-weje, kterého považuje za svého nejvýznamnějšího učitele, a to jak z uměleckého, tak ideologického hlediska. 

Badiucao využívá různé umělecké techniky a média, ale jeho nejsilnějším nástrojem pro šíření protestního umění zůstává Twitter, který začal využívat po opakované cenzuře čínské sociální sítě Weibo. Vystavoval v Austrálii a Spojených státech a jeho díla byla zveřejněna i díky Amnesty International, Freedom House, BBC, CNN a China Digital Times. V roce 2021 mu Garry Kasparov, prezident Nadace pro lidská práva, předal Cenu Václava Havla za kreativní disent.

Vzhledem k opakovaným výhrůžkám členům jeho rodiny se Badiucao rozhodl odhalit svou pravou identitu 4. června 2019, v den výročí masakru na náměstí Nebeského klidu, při představení dokumentárního filmu China’s Artful Disident / Čínský umělec v exilu.

Jako součást programu k Badiucaově výstavě MADe IN CHINA DOX uvede tento dokumentární film, po němž bude následovat umělcova přednáška spojená s diskuzí.
 

Program:

17.00 Čínský umělec v exilu - projekce dokumentárního filmu
Režie: Danny Ben-Moshe, Austrálie, Identity Films, 57 min.

18.00 ARTIST TALK – přednáška umělce + diskuze
Moderuje: Kateřina Procházková (Sinopsis)

Partner akce