Bláhový projekt

23. 5. 2021, 20:15

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Projekce v rámci festivalu Jeden svět na letní terase Evergreen. Zvuk bude přenášen do sluchátek, která obdržíte na místě. Deky si prosím přineste vlastní.

Vstupné: základní 90 Kč, ZTP 45 Kč | lze koupit online nebo přímo před projekcí v pokladně DOX+

Upozornění: V případě nepříznivého počasí obdržíte voucher a film si přehrajete doma online. Informaci o případném zrušení promítání zveřejníme v den konání projekce nejpozději v 18 hodin.

Terasa Evergreen
Poupětova 3, Praha 7 – vchod DOX+
Ukázat na mapě
 

Aktuálně z Jednoho světa: Projekce proběhnou za přísného dodržování veškerých vládních a hygienických nařízení. Bude se jich možné zúčastnit pouze s negativním PCR či antigenním testem, potvrzením o očkování anebo s osvědčením o prodělání nemoci covid-19. Budeme uznávat potvrzení od zaměstnavatele nebo potvrzení z laboratoří – nebudeme uznávat čestná prohlášení nebo samotesty, potvrzení kontrolujeme u pokladny / u vstupu na terasu.

Festival Jeden svět, se kterým dlouhodobě spolupracujeme, se letos koná nejen online, ale i venku! DOX a jeho zelená terasa Evergreen ve vnitrobloku je jedním z festivalových míst, kde si za dodržování všech vládních a hygienických opatření můžete užít filmy opravdu naživo, na velkém plátně, s publikem a diskuzí. Deky s sebou!

Snaha oživit instantní fotografii, kterou proslavila značka Polaroid, by se v dnešní digitální době mohla zdát nejen bláznivá, ale přímo nemožná. Přesně o to se však pokusil excentrický milovník analogu Florian Kaps, zvaný Doc. 

Značka Polaroid zažívala největší rozmach v osmdesátých letech, nicméně s příchodem digitální fotografie se situace dramaticky změnila. Nástup chytrých telefonů s foťákem pak znamenal poslední hřebík do rakve a společnost vyhlásila bankrot. Na pozadí Docovy donkichotské poutě za záchranou poslední továrny Polaroidu na světě se rozvíjí příběh o lásce ke všem analogovým přístrojům, foťákům, kamerám či gramofonům, které si dodnes uchovávají auru něčeho skutečného a autentického. Snímek natočený na 35mm filmový materiál vychází vstříc touhám po digitálním detoxu a představuje oslavu pozapomenutých technologií, které umožňují zprostředkovat umění a okolní svět způsobem, jehož digitální média nikdy nedosáhnou.

Bláhový projekt / Jens Meurer / Německo, Rakousko 2020 / 93 min. / anglicky, české titulky

Teaser filmu

Projekci předchází krátká diskuze s polagraphem Tomášem Noskem a Michalem Čápem.