Brutální sobota: cyklus odborných přednášek

7. 9. 2019, 15:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí lístek? 60 Kč | snížené 40 Kč | pro členy Klubu přátel zdarma, cena zahrnuje i vstup do výstavy Art-Brut-All

Následně od 19 hodin naváže akce Brutální sobota: ostravští autoři čtou v Gulliverovi.

Při koupi vstupenky na oba programy vstupné 100 Kč | snížené 60 Kč | pro členy Klubu přátel zdarma, cena zahrnuje i vstup do výstavy Art-Brut-All.

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

K výstavě Art-Brut-All jsme připravili sobotní odpoledne se čtyřmi přednáškami a večer autorského čtení vystavujících umělců ve Vzducholodi Gulliver. V odpolední přednáškové části vystoupí kurátoři výstavy Pavel Forman a Tomáš Koudela, medievistický pohled na současné výtvarné umění přinese Daniela Rywiková, Marek Škubal návštěvníky podrobně seznámí s motivem červa ve výtvarném umění a cyklus uzavře Martin Jiroušek s přednáškou o hororu nejen v krvavých románech, ale i ve filmu a hudbě.

Během odpoledne ve čtyřech blocích po cca 45 minutách vystoupí:

Mgr. Pavel Forman, M.A., Ph.D., a Mgr. Tomáš Koudela, kurátoři mezinárodní výtvarné přehlídky Art-Brut-All, seznámí posluchače s konceptem výstavy, objasní její genezi i název.

PhDr. Daniela Rywiková, Ph.D., se ve své vědecké práci zabývá uměním středověku, vizuální kulturou pozdního středověku a křesťanskou ikonografií. Nakolik se soudobé umění prolíná se středověkým? 

MgA. Marek Škubal je vedoucím ateliéru kamenosochařství Uměleckoprůmyslové akademie ve Světlé nad Sázavou a prosloví přednášku na téma motiv červa ve výtvarném umění.

Mgr. Martin Jiroušek, mj. autor knihy Černý bod aneb Horor v českých zemích, bude ve své přednášce konfrontovat horor v literatuře s hororem ve výtvarném umění, hudbě a filmu.