Člověk v říši (ne)svobody

1. 11. 2018, 19:00

Jaký vliv má na člověka společnost a jaký jeho původ a rodinné vztahy? Je naše vůle skutečně svobodná? Nebo nevíme, co děláme, protože nemůžeme předvídat všechny důsledky našich činů? A jakou roli v našich životech hrají moderní technologie a nadnárodní společnosti, aniž jsme si toho mnohdy vědomi? O těchto tématech budou ve Vzducholodi Gulliver diskutovat finský spisovatel a neurovědec Jussi Valtonen, autor psychologického románu Oni nevědí, co činí, oceněného prestižní cenou Finlandia, a česká spisovatelka a výtvarnice Markéta Baňková, autorka populárně-naučného bestselleru Straka v říši entropie a romance z času genetiky Maličkost.
Jussi Valtonen (nar. 1974) vystudoval psychologii na Univerzitě v Helsinkách a neuropsychologii na Univerzitě Johnse Hopkinse v Baltimoru. Jeho třetím a zatím posledním dílem je monumentální román Oni nevědí, co činí (2014, česky LEDA 2018), za nějž autor obdržel nejvýznamnější domácí literární ocenění Finlandia. Hlavní hrdina knihy Joe Chayefski je úspěšný neurovědec s běžnými problémy – výchovou náctiletých dcer a věčně zaneprázdněnou manželkou. Vše se změní, když se Joe stane terčem útoku aktivistů kvůli vědeckým pokusům na zvířatech. Střet s realitou jej přinutí začít přehodnocovat názory na racionalitu lidského jednání a důsledky vlastních činů.

Markéta Baňková (nar. 1969) vystudovala Akademii výtvarných umění, obor grafika a nová média. Vytvořila webové práce: Mesto.html, internetovou knihu spojující hypertext, obraz a zvuk, či New York City Map, emocionálního průvodce New Yorkem. V roce 2010 napsala a ilustrovala knihu bajek pro děti a dospělé Straka v říši entropie (nakl. Petr Prchal), která popularizuje některé fyzikální zákony a za niž obdržela cenu Magnesia Litera pro objev roku. V roce 2015 vydala novelu Maličkost (nakl. Argo) z vědeckého, studentského a lékařského prostředí. Pod rouškou černého humoru v něm zkoumá lidskou identitu a otázku svobodné vůle.
Vstupné:
základní 60 Kč 
snížené pro studenty a seniory 40 Kč
Člen Klubu přátel DOX zdarma
Diskuze proběhne česky a finsky. Tlumočení zajištěno.
Spoluorganizátor akce:Partneři akce: