COCKEREL SS13 in the Box

29. 11. 2012 – 28. 1. 2013

COCKEREL je kohout, který není tím, čím se zdá být.
Pět outfitů expanduje do světa objektů – přejímá tvarosloví plastových přepravek v grafice „puff printů“ či volně metamorfuje hranatost beden do detailů plisování na sukni, halence, rukávech overalu... Pilotní kolekce značky COCKEREL Lenky Kohoutové.
A na oplátku váza – designový objekt, oděvu půjčuje technologickou podstatu úpletu a přízí oplétá její křivky řadu po řadě. Předmět vstupuje do přímého dialogu s člověkem – stává se součástí jeho outfitu. Vykazuje i atributy doposud vnímané jako součást lidského konání – obléká se (resp. je oblékána).
Jde tu o nastolení rovnováhy, nikoli o strhávání pozornosti – ta je velmi striktně rozprostírána mezi oděv – předmět – prostor. Jednotlivé kusy oblečení jsou redefinovány ve své podstatě na základní tvarosloví – halenka, sukně, kalhoty a jejich deriváty. Jde o hledání podstaty oděvu jako obalu těla v konfrontaci
s jinými předměty v daném čase a prostoru.
Červená žlutá černá bílá modrá dívka odnáší vázu a kráčí s ní po ulici…
Výrazná „kohoutí“ barevnost je cílená vzhledem k plánovanému rozvoji značky, ale evokuje i poetiku 60. let a - nehledě na sílu základních barev - je z ní cítit výrazný náboj, expanze, drajv, jistota.
V tvorbě autorky je patrná konstanta, něco co trvá – svět, okolnosti, okamžiky – pracující v systému, fungující na svém místě v daném čase. Nic v této cockerelovské partii neexistuje samo o sobě, vše je konáno v souhře. Přepravky s jejich základním tvaroslovím a barevností se vtiskují do struktury oděvu, proti nim tělo jakoby vyplňující hmotou dané tvary a protlačující se printy ven.
V osobním příběhu designérky nastal okamžik, kdy přichází se svým autorským konceptem a kolekcí, zároveň uvádí do života vlastní značku. Její tah na branku je především o nutnosti tvořit. Předkládá divákům kolekci, která JE - a ber, nebo nech být. Tento akt svobody směrem k zákazníkovi je nebývale osvěžující a zároveň riskantní.
Jako nositelé jsme utvářeni tím, co nosíme, do podoby toho, kým jsme (resp. kým si přejeme být). Jestliže je ambicí kolekce autorky pojímat oblečení jako kusy, znamená to spíše než povýšené „piece“ fakt, že máme možnost, aby COCKEREL kus po kuse vstoupil do našeho života.

Kurátor / Radana Ivančic
Fotograf / Michal Ureš
Instalace /  Jakub Berdych
Grafický design / Štěpán Malovec

Více informací na tel. čísle +420 775 708 090 nebo na emailu qubus@qubus.cz

DOX by Qubus
Poupětova 1, Praha 7

Qubus
Rámová 3, Praha 1
T: +420 775 708 090
qubus@qubus.cz
www.qubus.cz