Contempuls Night: Mahan Esfahani, cembalo (USA/Írán)

18. 11. 2018, 19:00

Jeden z nejoceňovanějších cembalistů současnosti, íránsko-americký hudebník Mahan Esfahani, se v roce 2015 přestěhoval z Velké Británie do Prahy, aby se zde stal žákem Zuzany Růžičkové. V té době už byl držitelem titulu BBC New Generation Artist a jako vůbec první cembalista se dostal do výběru cen britské Královské filharmonické společnosti a prestižního časopisu Gramophone. Měl na kontě  také nahrávky vydané u společností Deutsche Grammophon a Hyperion. Esfahani překračuje konvence spojené s cembalem a kromě hudby 17. a 18. století hraje také díla současných autorů, včetně Stevem Reichem autorizované verze skladby Piano Phase. Na festivalu Contempuls Night v multifunkčním sále DOX+ uvede klasická díla repertoáru 2. poloviny 20. století, jako jsou Rounds Itala Luciana Beria a Jardin Secret II pro cembalo a elektroniku finské skladatelky Kaiji Saariaho, ale také skladby, které vznikly přímo pro něj. Budou to Intertwined Distances íránské autorky Anahity Abbasi a ve světové premiéře zbrusu nová skladba Triggering, kterou na objednávku festivalu Contempuls složil v mezinárodním kontextu asi nejvýznamnější český skladatel současnosti Miroslav Srnka.

PROGRAM:

Graham Lynch: Admiring Yōrō Waterfall


Luciano Berio: Rounds


Anahita Abbasi: Intertwined Distances


Miroslav Srnka: Triggering, světová premiéra, objednávka festivalu Contempuls


Kaija Saariaho: Jardin Secret II

Festival Contempuls přibližuje posluchačům aktuální dění ve světě soudobé vážné hudby. Na programu jeho 9. ročníku je dvojkoncert Contempuls Night, který v rámci jednoho večera představí íránsko-amerického cembalistu Mahana Esfahaniho a newyorský soubor Yarn/Wire, sestávající ze dvou hráčů na klávesové nástroje a dvou perkusionistů.


K dramaturgii již tradičně patří také uvedení nových děl, které čeští skladatelé vytváří přímo na objednávku festivalu. Letos zazní premiéry děl autorů světového renomé – Miroslava Srnky a Šimona Vosečka.

VSTUPENKY:
základní 300 Kč 
snížené pro studenty a seniory 200 Kč 
zvýhodněný balíček 500 Kč (cena na dva koncerty Mahan Esfahani, cembalo (USA/Irán) a Yarn/Wire (USA))
Tento večer se koná ve spolupráci Contempuls Night a Centra současné umění DOX.

Za podpory: Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl.m. Prahy