Contempuls Night: Pražský festival soudobé hudby

18. 11. 2018, 00:00

Festival Contempuls přibližuje posluchačům aktuální dění ve světě soudobé vážné hudby. Na programu jeho 9. ročníku je dvojkoncert Contempuls Night, který v rámci jednoho večera představí íránsko-amerického cembalistu Mahana Esfahaniho a newyorský soubor Yarn/Wire, sestávající ze dvou hráčů na klávesové nástroje a dvou perkusionistů. K dramaturgii již tradičně patří také uvedení nových děl, které čeští skladatelé vytváří přímo na objednávku festivalu. Letos zazní premiéry děl autorů světového renomé – Miroslava Srnky a Šimona Vosečka.
PROGRAM

Diskuze Současná hudba pro současníka?
18. 11. v 17:30 Auditorium

Jaká jsou naše očekávání a předsudky vůči soudobé hudbě? Proč jsou u nás tvůrci, kteří patří ve světě k renomovaným skladatelům téměř neznámí? Jak vnímá svět a to, co se v něm aktuálně odehrává, soudobý skladatel a jak se to promítá do jeho tvorby? Nabízí Praha v oblasti soudobé hudební tvorby tolik co jiné evropské metropole? A je potřeba mluvit o (současné) hudbě předtím, než ji budete poslouchat? Tyto a další otázky zazní na setkání se skladateliMiroslavem Srnkou a Šimonem Vosečkem, které bude předcházet koncertnímu večeru. 

Vstup ZDARMA


Koncert Mahan Esfahani, cembalo (USA/Írán)
18. 11. v 19h v sále DOX+

Jeden z nejoceňovanějších cembalistů současnosti, íránsko-americký hudebník Mahan Esfahani uvede klasická díla repertoáru 2. poloviny 20. století, jako jsou Rounds Itala Luciana Beria a Jardin Secret IIpro cembalo a elektroniku finské skladatelky Kaiji Saariaho, ale také skladby, které vznikly přímo pro něj. Budou to Intertwined Distances íránské autorky Anahity Abbasi a ve světové premiéře zbrusu nová skladba Triggering, kterou na objednávku festivalu Contempuls složil v mezinárodním kontextu asi nejvýznamnější český skladatel současnosti Miroslav Srnka.

Koncert Yarn/Wire (USA)
18. 11. ve 20:30 v sále DOX+

Soubor Yarn/Wire, sestávající ze dvou hráčů na klávesové nástroje a dvou perkusionistů, se během patnácti let své existence stal nedílnou součástí newyorské scény soudobé hudby. Kvarteto vyhlášené mimořádnou přesností interpretace i energičností projevu uvede dvě stěžejní díla svého repertoáru – část volného cyklu Images of Duration letos čtyřiačtyřicetiletého amerického skladatele Alexe Minceka a „hravě brutální“ dílo Feld, které pro soubor napsal jeden z nejvyhledávanějších německých skladatelů současnosti Enno Poppe. Festivalový program doplní světová premiéra skladby Pěsti, kterou na objednávku festivalu Contempuls složil Šimon Voseček.

Vstupenky:

základní 300 Kč 
snížené pro studenty a seniory 200 Kč 
zvýhodněný balíček 500 Kč (cena na dva koncerty Mahan Esfahani, cembalo (USA/Irán) a Yarn/Wire (USA))