Daně - Umění se (ne)dělit

18. 4. 2016, 19:00

Je to bič na lidi, jak je obrat i o to málo, co mají, každej je musí odvádět, smutný je, že ti, co mají nejvíc, si to vždycky udělají tak, že neodvedou nic. “*
-------------------
* Citace respondenta z průzkumu veřejného mínění na téma Češi a daně, který byl realizován v rámci projektu Glopolis agenturou Median v říjnu 2015.
Daně jsou jeden ze způsobů, jak společnost může sdílet své bohatství. Nejde jen o solidaritu s méně movitými. Jde o příspěvek na fungující a bezpečnou společnost, na veřejné služby jako je vzdělávání nebo zdravotnictví nebo další veřejné statky jako třeba rozvoj kultury či vědy. Navíc si o daních – jejich výběru i využití - částečně také rozhodujeme sami (například ve volbách). Přesto je řada lidí považuje za břímě či přímo za vyhazování peněz.

Je samozřejmě mnoho jiných způsobů, jak se dělit o bohatství. V poslední době přibývá příkladů, kdy nejbohatší lidé planety slibují odkázat až 99% svého bohatství na veřejně prospěšné projekty (například The Giving Pledge). Na druhé straně právě oni či jejich firmy často patří k „šampionům“ při odklánění zisků do daňových rájů. Daňové úniky firem a chronické nedanění zisků tam, kde se tvoří, v dnešní globalizované ekonomice zároveň nejvíc dopadá na nejchudší země.
Jak jde dohromady mecenášství s využíváním daňových rájů? Proč neradi platíme daně, ale posíláme DMSky? Máme spoléhat na mecenášství a vlastní solidaritu spíš, než na stát? Jak se na téma férových daní dívají samy firmy - stane se novým tématem společenské odpovědnosti? Jak se žije v zemi „bez daní“? Jaké jsou konkrétní dopady na obyvatele rozvojových zemí, a co můžeme dělat proto, aby tento stav změnil? 
O těchto otázkách přijdou diskutovat:
•     Iva Petříčková, výkonná ředitelka Business Leaders Forum
•     Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Fin
•     Henry Ushie, výzkumník a aktivista v oblasti daní, Oxfam Novib, Nigérie
Moderuje: Ondřej Kopečný, Glopolis.
Panelovou diskuzi pořádá analytické centrum Glopolis spolu s Centrem DOX . Akce se koná v rámci doprovodného programu výstavy Duše peněz .
Diskuze bude probíhat v češtině a angličtině s možností využít simultánního tlumočení do češtiny nebo angličtiny.
Vstupné : 60/40 Kč
Zdarma pro členy Klubu přátel DOX.
Rezervace nutná: rezervace@dox.cz.