Daniel Pešta a Martin Šimáček: Vyloučeni

5. 4. 2018, 19:00

V rámci doprovodného programu výstavy multimediálního umělce Daniela Pešty: DeTermination připravilo Centrum DOX sérií tří setkání s různými osobnostmi, kteří nám svým výkladem umožní nahlédnou na témata, kterým se ve své tvorbě Daniel Pešta věnuje, z jiné perspektivy.

Téma druhého setkání: Vyloučeni

V rámci své výstavy představuje Daniel Pešta výběr děl ze své tvorby, které se dotýkají otázek genetické, rasové a sociální determinace. Je vyloučení ze společnosti důsledkem genetické nebo sociální determinace? Je vůbec možné o vyloučení uvažovat takto zjednodušeně? Je možná multikulturní společnost bez vyloučených? Kdo do ní nepatří? Je vyloučení dočasný nebo trvalý stav? Je možné překonat svůj vlastní „osud“? Jakou roli zde hraje vzdělávání? Je chudoba dědičná? Jak rozpoznat „nemateriální chudobu“? Na tyto a další dotazy se pokusí odpověď umělec, který reaguje na svět kolem sebe prostřednictvím obrazů. Jeho pohled doplní odborník na sociální témata, který se svou prací snaží o budování inkluzivní společnosti založené na porozumění.

Martin Šimáček, člen think tanku Institut pro sociální inkluzi, dříve působil na pozici ředitele Agentury pro sociální začleňování. Člověk s praxí z terénu (sociálně vyloučených lokalit a škol) přesvědčený o tom, že veřejná správa má chudobu a sociální vyloučení efektivně řešit a o tom, že multikulturalita je největší šancí pro naši společnost.

HARMONOGRAM SETKÁNÍ

Od 18:00 budou mít účastnící akce možnost zdarma navštívit výstavu.

Od 19:00 procházka výstavou s komentářem Daniela Pešty a Martina Šimáčka.

Součástí programu bude křest katalogu.

VSTUP 

dospělí 60 Kč 

snížené 40 Kč

zdarma pro členy Klubu přátel DOX - nutná rezervace ve formuláři níže