Data vs. stát

1. 7. 2020, 18:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Diskuze proběhne online – sledujte živý přenos 1. července v 18 hodin na našem Facebooku 

Pokud máte chuť se nahrávání účastnit, tak přijďte za námi do DOXu. Máme připravený limitovaný počet míst.

Vstupné: základní 90 Kč | snížené 60 Kč | zdarma pro členy Klubu přátel DOX

Diskuze je součástí doprovodného programu výstavy #DATAMAZE – Skryté vrstvy. Cílem „Data vs.“ je zkoumat různé polohy života uživatelů v digitálním prostředí. Zajímá vás nějaké téma, o kterém byste se chtěli dozvědět více? Napište nám svůj podnět na michal@dox.cz, do předmětu uveďte Data vs.

500 miliard ročně. Tolik je hodnota veřejných zakázek v České republice, které odtečou z veřejných rozpočtů. Jak efektivně je systém přerozdělení těchto veřejných peněz nastaven? Jak moc se plýtvá a jako moc se uplácí? Je možné se v množství tendrů vyznat nebo je efektivně sledovat a třeba i hlídat? Jaká pravidla jsou pro férové utrácení rozumná a jaká už jdou přes čáru? Může například starosta zadat zakázku “z ruky” prověřené firmě? V rámci debaty DATA vs. STÁT se zaměříme na doporučení pro malé zakázky s cílem zlepšit aktuální situaci jejich zadávání v České republice.

Pozvali jsme do DOXu Jiřího Skuhrovce, autora projektů zIndex a Tenderman a zakladatele firmy Datlab a neziskovky EconLab. Všechny tyto dlouhodobé projekty se věnují veřejným zakázkám a využívají data. Dalším hostem bude Michal Šmarda, starosta Nového Města na Moravě, oceňovaného za transparentní zveřejňování veřejných výdajů.

Povídat si budou s Janou Klímovou, šéfkou domácího zpravodajství Hospodářských novin, která dříve působila v Respektu a ČRo - Radiožurnálu jako členka investigativního týmu a analytička. Je rovněž držitelkou Ceny Karla Havlíčka Borovského a Ceny Ferdinanda Peroutky.