#Datamaze: Hybridní stav

6. 10. – 31. 12. 2022

Otevřeni jsme všemu, v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
Zavřeno
středa:
12.00 – 18.00
čtvrtek:
12.00 – 18.00
pátek:
12.00 – 18.00
sobota:
12.00 – 18.00
neděle:
12.00 – 18.00

Vstupenku na všechny probíhající výstavy si můžete zakoupit i online.

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Digitální technologie se staly téměř neviditelnou součástí naší každodenní existence. Další kapitola výstavního projektu #Datamaze zkoumá hybridizovanou realitu, kde se fyzický svět prolíná s počítačovým kódem; lidské smysly s interaktivním rozhraním zařízení; a naše zkušenosti s automatizovanými procesy.

Hybridní stav popisuje situaci, kdy digitalizace a datafikace neustále proniká do všech oblastí lidské i nelidské činnosti. Bez dat si neumíme představit náš den, naše rozhodování, svobodu. Data ale nejsou pouze efemérním nástrojem přenosu informací – data reprezentují fyzickou infrastrukturu, která proměňuje náš žitý prostor. Hybridizace situací a prožívání definuje naši dobu. 

Noříme se do syntetických realit, abychom unikli z okolního světa, který se nepřetržitě hroutí sám do sebe. Naše frustrace nás paralyzuje; ztrácíme se v informačním chaosu, který vystihuje hybridní válka. V komunikačních kanálech bloudíme jako ve fraktálové struktuře. Vyprazdňujeme žitý moment na úkor digitální vzpomínky, uznání lajků a stylizované pózy. Realitu již nedokumentujeme, ale konstruujeme ji v hybridním stavu, který vzniká na displeji našeho osobního digitálního zařízení.

Lidské osudy a psychika se neustále překódovávají do balíků velkých dat, které pohánějí reklamní mašinérii, vždy připravenou trefit náš vkus, náladu, pohlaví, práci, touhy, momentální rozpoložení, návyky, ... před digitalizací se neschová nic. Otázkou je, jaké místo má v této nové hybridní realitě jednotlivec?

Na výstavě Hybridní stav se představí Simon Deny, Ben Grosser a Ryska. Součástí expozice je představení výzkumné části projektu Commander uměleckého souboru Farma v jeskyni a interaktivní instalace What the Future Wants (Kam směřuje budoucnost), která reflektuje, jak mladí lidé uvažují o své digitální budoucnosti.