#DATAMAZE: Joana Moll

15. 5. 2019, 18:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Přednáška bude probíhat v angličtině.

Od 17.00 do 18.00 budou mít účastníci možnost prohlédnout si výstavu zdarma.

Vstupné: dospělí 60 Kč | snížené 40 Kč | zdarma pro členy Klubu přátel DOX. Nutná koupě vstupenky za 0 Kč skrze nákupní formulář níže.

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Přednáška španělské umělkyně Joanny Moll, v rámci které představí svoji tvorbu.

Joanna Moll je umělkyně a výzkumná pracovnice, která působí v Barceloně a v Berlíně. Mezi její hlavní témata patří internet, sledování, sociální profilování a počítačová rozhraní v obecné rovině. V roce 2017 zakoupila společně s organizací Tactical Tech za 136 eur milion internetových profilů uživatelů seznamek od americké společnosti USDate, která se zabývá obchodováním s profily uživatelů seznamek z celého světa. Zakoupený soubor profilů obsahoval obrázky (téměř 5 milionů), uživatelská jména, e-mailové adresy, informace o národnosti, pohlaví, věku a podrobné osobní informace o všech osobách, které profily vytvořily, například údaje o jejich sexuální orientaci, zájmech, profesi, detailní popis jejich fyzických a povahových rysů. Díky zakoupení těchto informací byla rozkryta rozsáhlá síť firem, jež z nich profitují bez vědomého souhlasu uživatelů, které tak firmy v konečném důsledku zneužívají. Cílem projektu bylo obnažit před zraky veřejnosti jednotlivé součásti této sítě a ukázat, jak funguje. Odkud tyto profily pocházejí?

Joanna Moll přednášela, vystupovala a vystavovala v řadě muzeí, uměleckých center, univerzit a na mnoha festivalech po celém světě a její práce se objevila v mnoha publikacích. Kromě toho je spoluzakladatelkou Skupiny pro kritický výzkum politiky rozhraní (Critical Interface Politics Research Group) v rámci barcelonského centra HANGAR a spoluzakladatelkou Institutu pro poznání oblíbených automatismů (The Institute for the Advancement of Popular Automatisms) . V současné době je hostující lektorkou na univerzitě v Postupimi a na škole Escola d’Art i Superior de Vic v Barceloně.