Dětská kniha

22. 5. – 30. 6. 2014

Nová výstava v Malé věži, věnovaná dětské knize, je další sondou do bohatství fondů Archivu výtvarného umění a mnohostrannosti jeho databáze abART. Typografická sbírka ArtArchivu obsahuje kolem 20 000 knih setříděných podle jmen grafiků a ilustrátorů (popř. edic, nakladatelství a tiskáren), z nichž nemalou část tvoří právě knihy pro děti. Vystavené knihy budou při příležitosti výstavy zpracovávané a zpřístupněné v abARTu. Kromě klasiků tohoto žánru jako je např. Zdeněk Burian, Adolf Hoffmeister, Vojtěch Kubašta, Josef Lada, Zdeněk Seydl, Bohumil Štěpán či Toyen, představí výstava tvorbu všech generací současných tvůrců – Adolf Born, Jiří Šalamoun, Michal Cihlář, Juraj Horváth, Lucie Lomová, Galina Miklínová, Petr Nikl, František Skála, Petr Šmalec, Chrudoš Valoušek ad., i práci nakladatelství, která se dětskou knihou soustavně zabývají, ať už výhradně – Baobab, nebo tvoří součást jejich produkce – Argo. Nahlédnout do budoucnosti dětské knihy bude možné i díky ukázkám tvorby studentů uměleckých škol.


Návštěvníci se setkají s ilustrovanými hrdiny jako Maxipes Fík, Ferda Mravenec, Broučci nebo Rumcajs jednak ve velkém formátu, jednak přímo v knihách, z nichž mnohé bude možno si prohlížet.

Výstava vzniká ve spolupráci se seniorským vzdělávacím a kulturním centrem Elpida, podobně jako cyklus výstav knižní tvorby předních poválečných výtvarníků s názvem Knihy se těžko vystavují kurátora Martina Hůly nebo projekty Kup book a Knihobudka.