Fokstroty: Ukrajinské disko poezie

8. 6. 2022, 19:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí lístek? Pro vstup na program je nutné se prokázat vstupenkou na veletrh Svět knihy Praha. Vstupenku je možné zakoupit pouze na webu Světa knihy | pro občany Ukrajiny je vstup zdarma

A co členové Klubu přátel DOX? Vstup zdarma (rezervace není nutná, na místě je potřeba se prokázat členskou kartou)
 

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Kyjevský knižní veletrh Arsenal přiváží diskotéku ukrajinských básníků z 20. let 20. století. Nechal by se Pavlo Tyčyna inspirovat moderními disco kapelami? Co by se stalo, kdyby se Serge Gainsbourg nenarodil v Paříži, ale v Charkově, kde kdysi žil jeho otec, a nahrál Erotic Pop na básně Rajisy Trojanker? A jak by znělo reggae Lee „Scratch“ Perryho na text Volodymyra Sosjury? Dokázal by si Mykola Bažan představit, že by v 21. století zpíval s dětským sborem za doprovodu syntezátorů? Pražské představení má upravenou podobu: na scéně se objeví Jurij Guržy a Ljuba Jakymčuk. Serhij Žadan nemůže v současné době opustit Charkov, proto společně s hlasy Mykoly Bažana, Volodymyra Sosjury a dalších vystoupí ze záznamu.

8 червня, 19:00
Фокстроти. Дискотека поетів 1920-х.
Проєкт Сергія Жадана та Юрія Гуржи
На сцені: Юрій Гуржи, Люба Якимчук
Мова: українська, англійська
АДРЕСА ПОДІЇ: DOX Centre for Contemporary Art, Poupětova 1, Praha 7

Дискотека поетів українських 1920-х стане своєрідною pre-party усього ярмарку. Вперше проєкт Сергія Жадана та Юрія Гуржи «Фокстроти» (кураторка – Оксана Щур) представлено в жовтні 2021 року у Мистецькому арсеналі в рамках проєкту «Футуромарення». Спеціально для Празького книжкового ярмарку Юрій Гуржи створив бонусний трек «Невер (еґейн!)» на тему звільнення Європи та України від «фашистських катів». У Празі перформанс покажуть в адаптованому вигляді: на сцені виступатимуть Юрій Гуржи та Люба Якимчук, а Сергій Жадан, який не може залишити Харків, звучатиме у записі, поряд із голосами Миколи Бажана, Володимира Сосюри та ін.

Особам з українським паспортом БЕЗКОШТОВНИЙ вхід НА ВСІ події ярмарку.