GRADUATION PROJECTS 2009 – 2010

8. 7. – 1. 8. 2011

Centrum současného umění hostí přehlídku nejlepších bakalářskýcha magisterských prací studentů českých, slovenských a polských vysokých škol zaměřených na grafický a produktový design, za akademický rok 2009/2010. Přehlídku společně zorganizovaly tři středoevropské odborné časopisy: TYPO z ČR, Designum ze Slovenska a polský 2+3D. Do přehlídky bylo přihlášeno celkem 224 projektů (více než dvě třetiny přihlášených byly ženy), které hodnotila komise složená ze zástupců časopisů a zámku Cieszyn. Pro výstavu bylo vybráno 36 návrhů z oblasti grafického a produktového designu. Výstava je putovní, zahájena byla v polském Cieszyně a do Prahy přijela ze Slovenského centra designu v Bratislavě.
Absolventská práce, ať už magisterská, nebo bakalářská, je výrazným milníkem v životě designéra. Končí období studia, je třeba najít si zaměstnání nebo založit studio. Začátek kariéry je pro mnohé náročné období, kdy je jednak třeba zvládnout řadu administrativních povinností, jednak proniknout do často uzavřeného světa zavedených designérů. A právě v tom se před devíti lety rozhodli redaktoři časopisu 2+3D pomoci polským absolventům. Od roku 2002 publikují přehlídku nejlepších absolventských prací, a o tři roky později ji doplnila putovní výstava. V roce 2010 se do projektu zapojily i časopisy TYPO a Designum, a přehlídka tak získala mezinárodní charakter. 

"Šlo o krok správným směrem, což potvrzují i představované práce, neboť
o ně jde především. Přehlídka, jak doufáme, usnadní vybraným studentům start profesionální kariéry a pomůžeme jim při navazování kontaktů nejen
s kolegy, ale zejména s potenciálními klienty. Předchozí ročníky byly v tomto ohledu velmi úspěšné a již nyní víme, že zahájení putovní výstavy v polském Cieszyně na konci února mělo pro některé absolventy konkrétní přínos."
   říkají organizátoři projektu.
Realizaci výstavy podpořil Mezinárodní visegrádský fond.
Fotografie z vernisáže 7. 7. 2011